Читати книгу - "Особисті кордони. Керівництво зі спокійного життя без травм і комплексів, Надра Гловер Тавваб"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
• Коли я помічатиму, що хтось намагається маніпулювати мною, навмисне викликаючи в мене почуття провини чи прагнучи проламати мої особисті кордони, я позначу це як маніпуляцію та боронитиму межі прийнятного.
• Коли хтось каже про мене неправду, я відразу виправлю цю людину. Наприклад, якщо співрозмовник каже: «Ти завжди запізнюєшся», — можна відповісти: «Сьогодні я запізнився / запізнилася. Утім, в інших ситуаціях, наприклад ____, я приходив / приходила вчасно». Не варто сперечатися, просто скажіть правду.
Думки
Якщо хтось спілкується з вами неприйнятним чином, ви можете зупинити цю людину. Так само ви можете припинити говорити так із собою, справді. Як саме ви звикли спілкуватися із собою — що ви говорите собі, як ведеться ваш внутрішній діалог? Як саме ви говорите про себе з іншими?
Може здатися, що ця порада — банальщина, але підбадьорювати себе дійсно може бути корисним.
Установки доброзичливості до себе:
«Усе буде гаразд».
«Я доклав / доклала усіх зусиль».
«Вони на мене просто не заслуговують».
Спрямуйте сили всередину, установіть обмеження — завжди говорити із собою доброзичливо, тактовно, з любов’ю.
Ще одним виявом недоброзичливих висловлень про самих себе є самознецінення. Коли ви принижуєте себе або піддаєте себе кепкуванню, цією поведінкою ви надаєте іншим людям дозвіл поводитися з вами так само. Тож стежте за тим, що ви кажете про себе у присутності інших людей.
Можливі формулювання меж прийнятного:
• Я говоритиму із собою доброзичливо, як з малою дитиною.
• Я підтримуватиму себе, коли ніяковітиму.
• Я дозволятиму собі припускатися помилок, не засуджуючи себе.
• Я не лаятимуся на себе.
• Я не дозволятиму собі самопринизливих висловів: ні подумки, ні в розмовах з іншими.
Власні реакції
Пообіцяйте собі встановити певні самообмеження щодо поведінки у деяких ситуаціях. Я розумію, що це складно, адже іноді трапляється щось неочікуване, або, наприклад, ваша лють спалахує миттєво. Утім, навіть якщо ви розлютилися, це ще не означає, що ви маєте зчиняти галас.
Крик — це ваш вибір для вияву люті. Проте багато людей обирають інший шлях: хтось плаче, хтось змушує себе глибоко вдихнути, хтось іде геть, хтось телефонує другу, щоб виговоритися. Ви можете самі вирішити, як реагувати на неприємні почуття та ситуації.
Можливі формулювання меж прийнятного:
• Я не битиму людей і не трощитиму речі, коли в мене поганий настрій.
• Якщо мені потрібно поплакати, я собі це дозволю.
• Відчувши роздратування, я вилучу себе із ситуації та виконуватиму дихальні вправи, аж доки не заспокоюся.
Люди, яких ви впускаєте у своє життя
«Я завжди зустрічаюся зі зрадниками», — сказала мені Ненсі на одному з наших сеансів психотерапії. Її вабив певний тип чоловіків — залицяльники, яких вона сподівалася «виправити». Ненсі не усвідомлювала, що знову і знову закохуючись у бабіїв, вона сама підтримувала розвиток подій, яких — за власними словами — хотіла уникнути.
Згідно з даними, опублікованими у «Дослідженнях подружнього життя та сім’ї»14
• 57 % чоловіків із загальної вибірки визнають, що хоча б раз у житті зраджували;
• 54 % жінок із загальної вибірки визнають, що раз або більше зраджували, перебуваючи у стабільних стосунках;
• 22 % одружених чоловіків визнають, що принаймні раз мали позашлюбні стосунки, уже перебуваючи у шлюбі;
• 14 % заміжніх жінок визнають, що принаймні раз мали позашлюбні стосунки, уже перебуваючи у шлюбі.
Звісно, не всі люди зраджують. Утім, Ненсі постійно опинялася у стосунках з чоловіками, які зраджували. Попри те, що дівчина знала усі ознаки, характерні для стосунків з нездоровою людиною, вона відмовлялася враховувати власну оцінку ситуації та продовжувала зустрічатися з чоловіками, які — як вона й сама усвідомлювала — погіршували її життя. Ненсі щоразу сподівалася, що тепер ситуація зміниться. Але все залишалося, як і було, тож вона знову і знову запитувала себе: «Чому мене всі зраджують?»
Причиною були пористі кордони Ненсі. Вона дозволяла людям чинити те, що їй не подобалося. І це теж вибір! Принаймні певною мірою ви можете змінювати та формувати ті стосунки, яких ви прагнете, дотримуючись обмежень, які полегшуватимуть вам життя. Якщо ви помітили, що ніби притягуєте певний тип людей знову і знову, запитайте себе:
1. Що саме в мені вабить ___ тип людей?
2. Чого ця людина намагається навчити мене про себе?
3. Що саме я намагаюся пропрацювати у цих стосунках?
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Особисті кордони. Керівництво зі спокійного життя без травм і комплексів, Надра Гловер Тавваб», після закриття браузера.