BooksUkraine.com » Сучасна проза » Лихі люди, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихі люди, Панас Мирний"

7
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Лихі люди" автора Панас Мирний. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 21
Перейти на сторінку:
лаву і зазизчала. Усі засміялися. Зло невдачі  скривило личко малого: щоки почервоніли, ніс роздався, очі — насупились-позеленіли.

— Держи! — гукнув  він  і вхопив Жука  за пальці.

Трісь-лясь!..

— Ай!..

Петро Федорович кинувся, схопивсь. У голові  в  його ще  снував  сон  свої  візерунки, перед  очима ще  манячила мана:  він бачив  Жука, котрий хукав на набряклу, посинілу руку; сльози на очах його  тремтіли, тоді як радість  світила в очах  Шестірного. Йому жаль  стало  Жука  — здорового, чорного, мордатого. І серце  у його  стало, коли  він глянув на Шестірного — малого, злого.  Він злякався його  — і затремтів. Сон, як  дим, знявся, зник.

І знову  він один  у сирій  сірій хаті; ліжко  під ним;  у кутку столик, на котрому лежав хліб і ще щось з їжі; а вгорі вікно, перевите залізними штабами, дивилося на його, як темний рот якогось страшного звіра  з гострими іржавими зубами.

Петро Федорович пізнав, де  він, — і холод  пробіг по його  гарячих жилах.

День  промчався над землею, — хороший, ясний, літній день  пробіг, як  тінь, над  нею;  запало сонце; ніч  підняла своє  темне  крило — і прикрила ним  світ. Заблищали зорі у небі, як очі у добрих  діток;  зароїлися-заворушилися вони, мов  живі;  одна  з їх зірвалася — і огненний слід переписав небо;  загорілося зарево  за горою, де сходив місяць; ось і він виткнувсь — здоровий, червоний, кривавий. Заходили легкі тіні понад землею, мов душі померших або сонні причуди. Мир  утихав після  денної праці:  згорталися його натруджені руки  — одпочивали; німіли важкі  болі у серці  — затихали; закривалися натомлені очі — засипали. Сон, як добра мати, чарував  усе чарівничим спокоєм, прикривав стиха темним пологом. Все заснуло під його  добрим поглядом; заснуло, щоб назавтра прокинутися знову, з ясним сонцем проснутися на  нове  змагання з життям, з новими окріплими силами, і знову  оголосити світ своїм  гуком, своїми слізьми і радістю, котрі, як  і кожен день, зіллються у один  гомін, у один  голос, і понесуться над розбудженою землею. Не спали тілько  записні гуляки; не спали калічені дівчата;  не спали матері, доглядаючи недужих  дітей;  не спали голодні й холодні, котрим денний заробіток не  приніс ні шматка хліба  — загасити голодну згагу, ні  ганчірки — прикрити голе  тіло...  Вони  тілько  дрімали — і страшна була  та дрімота! З ними дрімала земля, і колихали ту дрімоту  співучі соловейки, а доглядав місяць своїм  блідим  поглядом...

І все се бачили, кому хотілося  бачить;  все се знали  — кому хотілося знати... Ніхто  тілько  сього не бачив  і не знав  з тих безталанних жильців темного непривітного дому, що стояв над горою і дивився з провалля своїм похмурим поглядом... Не  бачив  сього  нічого  ніхто  з тих, кого  лиха  доля  завела у ту господу німоти, мороку, душної і тихої  смерті. Ясний ранок розцвітав над темною землею, — для їх було все рівно: темно та сиро; жаркий день  змінив свіжий ранок, — а в їх сіро  та вогко; вечір  зогнав день, — німо  та нудно; ніч наряджена вийшла, — а в їх похмурих келіях  засвітилися мутні  очі непроглядних дверей... І здавалося — заглядали вони  глибоко в душу;  нігде  було  сховатися від їх мутного погляду, від їх холодного дозору.  І мучилися безсонними німими муками страшні оті жильці! Краще б зарево пожежі світнуло на їх; краще б воно  обняло їх в огненному вихрові світа, обернуло у попіл, — ніж невеличка частина його, що лукавий чоловік повернув на потребу собі, загнавши в ґніт лойової свічки, — темними муками добивала кожну  душу! Муки були такі тихі, і такі довгі, що мов  і не ворушилися, і все, здається, так застигало, хололо, костеніло. То був страшний сон з видющими очима; живий сон з сонною душею... Під  ним  тліли  і догоряли живі  душі.

Петро Федорович не  спав, як  і вчора. Перед його  розкритими очима носилася знайома жовта  пляма, а серед неї метушилися тіні  прошлого.

Знову перед  ним  хата, тілько  не та невеличка хатка у невеличкому місті, де доглядав його  добрий материн погляд, — у великому місті, велика хата.  Не  видно тута того порядку, що в першій; не чутно  того  тепла, що гріло  його там, — широка, висока, з сірими вогкими стінами. Серед хати  — стіл;  попід  стінами — кроваті. Ранок. За  столом сидить Шестірний і товче  якусь  книжку, його очі застряли в їй, як гостра  стріла;  його зуби переминали якісь  невнятні слова; лице грало краскою, одрадою... Щось, видно, хороше твердив Шестірний! На одній  кроваті лежить Жук, задравши  голову  вгору.  Такий же  пикатий, чорний; по  щоках його смуглого виду поп’ялося пухке волоссячко; під носом висипався чорний пух.  Він  лежить і, здається, не  відає де, — бо глибока думка  на  його  чолі, якась боляча утома на  його  очах.  Об  чім  він  думає?  про  що  гадає?  Він  думає про  рідну  сторону, про  село, де він  зріс, про  степ, де він вигулювався. Кругом його сумно  та нудно; чутно шептання Шестірного, тихе, важке  шептання; так  вітер  восени шепочеться з пожовклим листом. Недаром у Жука  утома  на очах, недаром сумний вид!  І  Жук, і Шестірний одягнені в  сині  каптанки,  уквітчані білими ґудзиками, з  срібним позументом коло  невеличкого стоячого коміра. На  другій кроваті, якраз за Жуковою, загорнувшись у коц, лежить хлопчик. Личко його  бліде, гостре, недужне; очі чорні, виразні. Петро Федорович зразу  пізнав, хто то, і одвів  очі до четвертого хлопця, у сірому  демикотонному каптанці, з дірявими локтями. Лице  у його довге, у жовтих  плямах; очі і зуби впилися у здоровенний шмат  булки, що держав  він в одній  руці і рвав, наче собака, своїми гострими та довгими зубами; пучку другої руки він смачно присмоктував, бо там колись було  сало, а тепер  вона  тілько  лисніла ним.

— Коли  ти, Попенко, наїсися? — спитав  його Шестірний, закриваючи книжку.

Попенко, запихаючись булкою на  увесь  рот, так  що  за обома щоками його  наче  два кулаки стриміло, усміхнувся очима. Потім ковтнув, як  горобець черв’яка, і мовив:

— Тоді, коли  ти свого  Ціцерона витовчеш.

— Я вже  вивчив.

— Ну, а я кінчаю, — кидаючи останній шматок у рот, одказав Попенко. Ковтнув і той; змів крихотки з столу; укинув у рот; ухопив  картуз  і одну книжку, і мерщій — з хати!

— Куди?  в семінарію? — спитав Шестірний.

Попенко мотнув  головою — і скрився. Шестірний устав, зложив книжки, підійшов до

1 ... 5 6 7 ... 21
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихі люди, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихі люди, Панас Мирний"