BooksUkraine.com » Сучасна проза » Лихі люди, Панас Мирний 📚 - Українською

Читати книгу - "Лихі люди, Панас Мирний"

7
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Лихі люди" автора Панас Мирний. Жанр книги: Сучасна проза. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 6 7 8 ... 21
Перейти на сторінку:
дзеркала, причесав уже трохи не вдесяте свій  вихор, побачив пір’їнку на каптанці, скинув його, обмів, знову   надів, застебнувся і  підійшов до тарілки з хлібом  та салом. На  їй лежало два шматочки того  і другого.

— Бач, проклятий бурсак! — скрикнув.

— А що?  — спитав Жук.

— Уклав  за двох, та мерщій і навтіки! Кому  ж тепер  не достане? Се моя  часть, — беручи  шматок булки  і сала, казав Шестірний, — а ви удвох, як знаєте, діліться. Воно, як Телепень не йде в гімназію, то йому  б і не треба, — додав, ламаючи невеличкими шматочками булку.

— То що, що  не йде?  Він же недужий! — устаючи, мовив  Жук.

— То  він  тілько  видає  себе  недужим, йому  вже  давно можна б ходити.

Телепень болізно повернувся, скрививсь. У його чорних очах  загорівся гнів;  бліді  запалі  щоки запалали краскою. Він  порвався устати;  підвівся — і впав.

— Коли б ти, бісова  Шестірня, хоч раз  занедужала, то, може  б, поняла віри! — скрикнув Жук.

— Ет, кажи! — І Шестірний мотнув головою, укидаючи невеличкі шматочки хліба  у рот.

Жук  призро глянув  на його.

— От же ти й не їси, а тілько  балуєш... Узяв би четверту часть  одділив, та я четверту, — от і було  б Телепневі.

— Як же! чорт не видав! Та прожра буде за двох класти, а я повинен голодний сидіти.

— Ну, стій  же ти, шолудивий бурсаче! — трясучи кулаком, промовив Жук.  — Не  попадайся мені  на  увесь  день на  очі, а то я тобі  полічу  твої  погані ребра! — Очі  в Жука горіли  гнівом.

— Та чого  ви змагаєтесь? Я не хочу їсти.  Беріть  усе, — стогнучи, мовив Петрусь.

— От бач, він і сам  не хоче.  Недужий і їсти, — зло скалячи  зуби, казав   Шестірний. — Чого  ж  ти  похваляєшся на Попенка?

— Кажу:  хай не попадається! — грізно крикнув Жук.

Почувся дзвонок. Шестірний, як  опечений, схопився; кинув хліб  і сало;  мерщій за  книжки — і чимдуж побіг.

— Чортів лизун! — промовив йому услід Жук;  доїв своєї часті;  узяв  картуз, нагнувся над  Петром, що, устромивши голову  в подушку, плакав.

— Ти спиш, Петре?

Петрусь повернув до його  своє  мокре лице.

— Не плач.  От слухай  дурня, що накаже! Одужуй, брат, скоріше; гулять підемо до річки, а то і я вже занудився, сидячи в хаті. Прощай!

І повагом потяг  собі. Зостався Петрусь сам, з своїм  ураженим серцем, з своїм  болем, з своїм  горем. Гірко  йому на душі, важким каменем давили слова Шестірного, та нікому і розважити, нікому одвести думки  від глибокої образи. Петрусь припав до  подушки — і не  словами, а сльозами виливав їй своє  лихо;  молився, щоб  скоріше йому  одужати, звестися, піти  у гімназію. Ніхто  того  не  чув, не  знав, не бачив. Бачили тілько  сірі стіни  — та мовчали; бачила і чула  рябенька подушечка — та й та ще  більше  рябіла  від його  кревних сліз.

Увійшла низька, кирпата молодиця — служка; понуро глянула  на його, на райно; поприбирала, повимітала і пішла, не сказавши ні одного слова, — буцім  вона  була глуха, як та подушка, німа, як та стіна.  Знову зостався Петрусь сам; знову  сльози, молитви, і... аж поки не зборов його  сон, не закрив очей, не заколихав якимись одрадними причудами. Йому приснилася мати, своя  хата — чиста, ясна... Глибокі виразки у серці  перестали нити-боліти.

Несподіваний грюк  і гук  збудив  його.  Він  підвів  голову. На  дверях  стояв  Попенко і змагався з хазяйкою, щоб давала  їсти.

— Ти вже  прийшов з семінарії? — спитав Петрусь.

— Який чорт  прийшов!  Вирвався... Їсти  так  захотілося — аж шкура  болить, — казав  він, рвучи  недоїдений Шестірним шматок булки  і смокчучи сало.

Ось  і він  побіг.  Знову одинокі думки; знову  сон...

Ґвалт  спершу надворі, потім  коло  хати, а далі і в самій хаті сказав  йому, що поприходило товариство. Попенко убіг перший; за ним, поскрипуючи чобітьми, уплив Шестірний; далі уліз, наче ведмеда, Жук. Шестірний почав бережно роздягатися, обтрушувати пил, здимати пух з одежі. Попенкові очі заходили по хаті, по столі, — він  шукав  чого-небудь з їжі.  Жук  уліз, шпурнув книжки  на  кровать і, кинувшись на Попенка, ухопив  його  за в’язи.

— Ти нащо  з’їв моє снідання, шолудивий бурсаче! — гукнув  Жук, придавивши Попенка так, що  у того  аж  у очах потемніло.

Попенко почав виправлятись; клявся-божився, що він і не бачив, що він і не знає, що три часті тільки й було положено.

— Хай  мене  грім  поб’є!  Хай  мене  свята  блискавка запалить!  хай  я  удавлюся, хай  я  провалюся!  хай  мене  сира земля  проглине, коли  я їв чию часть, окроме своєї! — клявся  Попенко.

— Побачимо, — сказав Жук  і пустив  Попенка.

Попенко,  вирвавшись, як  заєць, дременув до  порога, почав  кривитись, дражнитись:

По  дорозі  жук, жук,

По  дорозі  чорний!..

— Ну-ну, ось  унесуть  обід.  Дознаюся я, що  ти з’їв!

— Що  ж ти мені  зробиш? Ну — з’їв! Їй-богу — з’їв! Хай мене  хрест поб’є  — з’їв! хай мене  свята  блискавка запалить, коли  не з’їв! Ну, так  що?  Що  ти мені  зробиш?

— Тоді  побачимо.

Попенко так  кивнув на  Жука, буцім  йому  і за  вухом не  свербіла його   похвальба. Оже  тілько   Жук  глянув   на його, — Попенко, наче  дим, щез  за дверима.

— І охота тобі з тим бурсаком воловодитись? — сказав йому, скривившись, наче  після  чого  кислого, Шестірний.

— Не  твоє  діло.  Зась!

Шестірний призро глянув  на Жука  і, посунувши руки  в кишені, заходив по хаті. Настала тиша.  Знайома уже молодиця-служка увійшла, розставила стіл серед хати; накрила, настановила тарілок і знову  вийшла. Незабаром пахощі страви рознеслися по хаті. Шестірний і Жук  сіли.

— Тобі  подать, Петре? — спитав Жук.

— Ні, я сам  устану, — одказав Телепень зводячись.

— До обіду то і встану, а в гімназію так і недужий, — промовив Шестірний.

— А тобі  яке  діло?  — грізно спитався Жук.

— Того, що  сьогодні питали: чого  так  довго  боліє.

— Знаємо ми, як  питали. По  вашій   милості сьогодні треба  ждати  надзирателя. Знаємо! — бубонів Жук.

— Чого  ж по моїй  милості?

— Того, що ви лащитесь, як та собачка. І вже поспішили сказати, кому  що  треба.

Шестірний перемінився в лиці  — поблід, задрижав і,

1 ... 6 7 8 ... 21
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лихі люди, Панас Мирний», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лихі люди, Панас Мирний"