Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Учених, які в п’ятдесятих роках, як Армстронг, почали досліджувати діяльність ОУН, часто збивала з пантелику саморепрезентація представників ОУН, у якій останні підкреслювали свою національну винятковість і корінні особливості (що було притаманним усім фашистським рухам). Зокрема, невеликі та слабкі рухи, як правило, підкреслювали унікальність національних традицій, на які вони спираються. Ідеологи та лідери таких рухів були скеровані на здобуття незалежності своїх держав та зрозумілим чином намагалися уникнути випадків, коли б їх могли назвати «зрадниками» чи іноземними агентами[41].
Так само як і націонал-соціалісти та усташі, але на відміну від Британського союзу фашистів та Російської фашистської партії, ОУН не використовувала визначення «фашистська» в назві своєї організації. Члени та ідеологи ОУН називали себе націоналістами, але вважали, особливо наприкінці тридцятих і на початку сорокових років, що український націоналізм був такого ж ґатунку, що й націонал-соціалізм чи італійський фашизм. Вони також позиціонували себе як «визвольний рух». Саме тому ОУН була тісно пов’язана з «визвольними рухами», як-от з усташами та глінківською партією, які також з’явилися в умовах відсутності національних держав.
Спосіб інтерпретації та розуміння фашизму значно змінився в дев’яності роки, коли вчені Роберт Пакстон, Роджер Ґріффін, Роджер Ітвелл та Стенлі Дж. Пейн сформулювали у своїх працях концепцію родового фашизму (generic fascism). Величезні труднощі під час розроблення таких концептів полягали не тільки в суперечливості самого фашизму, айв очевидній неоднорідності міжвоєнних крайніх правих, авторитарних та фашистських рухів, а також у розрізненості емпіричних досліджень окремих рухів та режимів. Концепція родового фашизму, яка ґрунтувалася на ранніх працях Нольте, Моссе та Вебера, дозволила сформувати теоретичну основу для порівняльних досліджень фашизму, але не поклала край дискусіям з різних його аспектів. Низка запитань лишилася без реальних відповідей, а саме: чи з’явився фашизм тільки в Європі (і чи тільки в міжвоєнний період), чи це все-таки глобальне явище, необмежене в часі? І чи існує суттєва різниця між фашистськими та революційними ультранаціоналістичними нефашистськими рухами?[42]
Насамперед важливо визначити різницю, яка існує між фашистським рухом та фашистським режимом. Тільки декілька рухів переросли в режими, як, зокрема, це відбулося в Італії та Німеччині. Інші (усташі та глінківці) сформували свої режими тільки завдяки підтримці нацистської Німеччини, від якої вони залежали надалі. Також в історії були прецеденти тривалих режимів (франкістський в Іспанії та салазарівський у Португалії), яким були властиві фашистські риси, але в довгостроковій перспективі вони виявилися режимами, що щільно поєднували націонал-консервативні та фашистські тенденції.
Роберт Пакстон запропонував виокремити п’ять стадій фашизму: «1) створення фашистських рухів; 2) їх укорінення, як партій, у політичній системі; 3) захоплення влади; 4) набуття чинності влади; та, нарешті, у довгостроковій перспективі 5) радикалізація чи ентропія». Незважаючи на свою логічність і змістовність, концепція Пакстона не повною мірою придатна для вивчення деяких рухів Центральної та Східної Європи, як-от усташів чи ОУН, які виникли в умовах відсутності держави. Концепція Пакстона спиралася виключно на інформацію про ті фашистські рухи, які виникли в демократичних державах. Він вважав, що «фашизм може з’явитися там, де демократія існує у формах, що викликають розчарування», та запевняв, що Ку-клукс-клан був «найпершим явищем, функціонально пов’язаним з фашизмом»[43].
Ще один автор, Ґріффін, у своєму тлумаченні фашизму застосував методологію «ідеального типу» Макса Вебера та особливим чином підкреслив героїку, мобілізаційну силу, революційну, популістську та ультранаціоналістичну структури явища, яке досліджував: «Фашизм — це рід політичної ідеології, міфічним ядром якої в різних поєднаннях є палінгенетична форма популістського ультранаціоналізму»[44]. Вирішальне значення для ґріффінівської концепції фашизму має поняття палінгенезису, що означає відродження чи порятунок нації від занепаду за допомогою популістської ультранаціоналістичної політики. Водночас Ґріффін позначив і межі застосування такого визначення, вказавши на те, що «ідеальний тип» фашизму, «за суттю, є утопією, оскільки така модель не може точно відповідати будь-чому в емпіричній реальності, яка завжди нездоланно складніша, хаотичніша та унікальніша. Таким чином, коли вдаються до розроблення родових понять, це не означає, що за їхньою допомогою визначають “істинну” природу явищ, — під час дослідження такий підхід може бути тільки більше чи менше “евристично корисним”, тобто таким, який можна застосувати як концептуальний інструмент аналізу»[45].
Згодом Роджер Ітвелл вказав, що в ранніх визначеннях фашизму Ґріффіна упущені «фашистські заперечення», які вперше сформулював Нольте в шести пунктах «фашистського мінімуму»: антимарксизм, анти-лібералізм, антиконсерватизм, принцип фюрерства, партійна армія та тоталітарна мета[46]. Ґріффін, здається, пропустив ці моменти, оскільки надихнувся працями Ґеорґа Моссе та Еміліо Джентіле й більше зосередився на розробленні своєрідного «емпатичного підходу»[47]. Це була одна зі слабких сторін цієї концепції фашизму, яка скеровувала вбік від жорсткої та згубної природи фашизму, натомість вирізняючи його творчі сили, пов’язані з палінгенезисом[48]. Прагнучи знайти найповніше визначення фашизму, ми повинні не тільки доповнити визначення Ґріффіна «фашистським мінімумом» Нольте, а й виокремити негативні риси, притаманні фашизму, як-от: антидемократія, ультранаціоналізм, популізм, расизм, антисемітизм, мілітаризм та культ етнічного й політичного насилля.
Так само як і Ґріффін, інший провідний учений — Стенлі Дж. Пейн — у своєму визначенні фашизму особливу увагу звертав на революційне та ультранаціоналістичне ядро цього явища: «Фашизм можна розглядати як форму революційного ультранаціоналізму, який практикують з метою національного відродження та який ґрунтується насамперед на віталістичній філософії, крайньому елітаризмі, масовій мобілізації, принципі фюрерства, на позитивній оцінці насильства, яке пояснюється, зрештою, і як мета, і як засіб, що прагнуть виправдати війну і/чи військову відвагу»[49]. Так само як і Ґріффін, Пейн рекомендує використовувати такі узагальнені формулювання дуже обережно. Під час обговорення палінгенезису він указав на ще одне вразливе місце в теорії Ґріффіна: палінгенезис є типовим не тільки для фашистського, а й для лівого, поміркованого, консервативного та крайнього правого націоналізму. Існують також «нефашистські популістські революційні форми націоналізму», наприклад Революційний націоналістичний рух (MNR) у Болівії. За словами Пейна, варто «чітко розрізняти суто фашистські рухи й нефашистські (а інколи профашистські) авторитарні праві». Утім, це важко зробити, тому що «розквіт фашизму збігся із загальною епохою політичного авторитаризму». Тому «було б геть неправильно стверджувати, що цей процес відбувався незалежно від фашизму чи просто був його синонімом». У таблиці, де Пейн класифікує фашистів, праворадикалів та праві консервативні рухи, він не згадує ОУН та Україну, але він називає фашистськими інші рухи, які були відомішими та багато у чому подібними до ОУН:
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.