Читати книгу - "Смілла та її відчуття снігу"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Я хочу знати, — кажу я. — Я готова на все. Навіть продати вас Нігтю.
— Нігтю?
— Плескатому, суворому поліцейському, який весь час трапляється на моєму шляху.
Він уперше сміється. Потім усмішка пропадає, неначе її ніколи й не було. Його віддзеркалення в склі перед ним — тьмяне зображення на тлі яскравих коліщаток автомата, що скажено обертаються. Та коли він починає говорити, я розумію, що чогось досягла.
— Чіанграй на межі між Лаосом, Бірмою і Таїландом. У цьому районі панують феодальні князі. Найвпливовіший з них Кум На. Постійна армія в шість тисяч чоловік. Контори в усіх країнах Сходу й у великих західних містах. Контролює всю світову торгівлю героїном. Терк Вид працював у Чіанграї.
— Чим він займався?
— Він мікробіолог, фахівець з радіоактивних мутацій. Уся попередня обробка опіумного маку знаходиться в цьому районі. Говорять, що в них найсучасніші в світі лабораторії цього роду. Посеред джунглів. Вид займався опромінюванням макових зерен з метою поліпшення продукції. Ходили чутки, що він створив новий сорт, маям, який у першому, провареному, але ще не кристалізованому стані вдвічі сильніший, ніж будь-який з відомих героїнів.
— Який це має стосунок до вас, Рауне? Відділ поліції з економічних злочинів цікавиться наркотиками?
Він не відповідає.
— Катя Клаусен?
— Раніше займалася торгівлею антикваріатом. У дев’яностому і дев’яносто першому було виявлено, що у вісімдесяті роки більша частина героїну провозилася до США та Європи в предметах старовини.
— Сайденфаден?
— Транспорт. Інженер, що спеціалізується на вирішенні транспортних завдань. Влаштовував для різних фірм перевезення предметів старовини зі Сходу. Протягом якогось часу він забезпечував справжній повітряний міст із Сінгапуру через Японію до Швейцарії, Німеччини і Копенгагена. Щоб уникнути небезпечного повітряного простору над Близьким Сходом.
— Чому вони не у в’язниці?
— Великих, обдарованих рідко карають. Тепер вам треба йти, фрекен Смілло.
Я не йду.
— А «Фрейя Фільм»?
Його рука завмирає на хромованій ручці. Потім він утомлено киває.
— Кінокомпанія, що прикривала німецьку розвідувальну діяльність до і після окупації. Під приводом зйомок фільму для підтвердження теорії Туле, що її висунув Хорбіґер, вони організували дві експедиції до Гренландії. Їх справжньою метою було вивчити можливості окупації, особливо дослідити кріолітові розробки в двох місцях, щоб забезпечити собі виробництво алюмінію, яке було таке важливе для випуску літаків. Вони також провели виміри, необхідні для організації авіабаз, які б мали бути опорними пунктами у разі вторгнення туди США.
— Лоєн був нацистом?
— Лоєна цікавила і досі цікавить слава. А не політика.
— Що він знайшов у Гренландії, Рауне?
Він хитає головою.
— Цього ніхто не знає. Викиньте це з голови. — Він дивиться на мене. — Поїдьте до хорошої подруги. Знайдіть правдоподібне пояснення тому, що ви були на тому судні. Потім самі зверніться до поліції. Підшукайте гарного адвоката. Тоді ви наступного ж дня будете вільні. Про решту забудьте.
Не повертаючись, він простягає руку. На долоні лежить касета.
— Я взяв її у вашій квартирі. Щоб убезпечити вас на випадок обшуку.
Я простягаю руку, але касета знову зникає.
— Чому ви все це робите, пане Раун?
Він дивиться на миготливий барабан автомата.
— Припустімо, мені не подобаються випадки смерті маленьких дітей, що не знайшли необхідного пояснення.
Я чекаю, але він мовчить. Тоді я повертаюся і йду. У цю мить він виграє. Автомат вивергає із себе металевий потік монет, відпльовуючись із дзвоном, який звучить і далі за моєю спиною.
Я беру в гардеробі своє пальто. У скронях гупає. Мені здається, що всі дивляться на мене. Я оглядаюся, шукаючи очима механіка. Сподіваючись, що він може щось придумати. Адже більшість чоловіків добре знають, як відкручуватись, уникати чого-небудь, утікати. Але вестибюль порожній. Нікого, крім мене і гардеробниці, яка виглядає серйознішою, ніж їй слід було б бути, беручи до уваги, що вона могла б радіти, що кожного разу, вішаючи пальто на вішак, отримує 50 крон.
У цю мить лунає сміх. Гучний, несамовитий, дзвінкий. Він переходить у звук труби, дике, різке ревіння, яке відразу ж стихає до рівня, більш відповідного цьому місцю. Але я вже встигла впізнати звук.
У мене так мало часу. Я пробираюся між столиками і перетинаю порожній танцювальний майданчик. На трьох білих музикантах, що стоять позаду нього, ясно-жовті смокінги, їхні обличчя білі, як галушки. Він у фраку. Він страшенно товстий, лице його немов чорна, лисніюча від поту куля, білки його великих очей налилися кров’ю, вони витріщені так, немов намагаються викинути із себе сховані за ними в черепі згубні алкогольні проміле. Його зовнішність відповідає тому, чим він є насправді, — колос на п’єдесталі, який уже розсипався і зник.
Але музика залишилася тією самою. Навіть зараз, коли він грає упівсили, це на диво насичений, золотистий і теплий звук, і навіть у цій безбарвній мелодії інтонації його обережні, глибокі, глузливі. Я стаю прямо біля низького краю сцени.
Коли вони закінчують, я підіймаюся на підвищення. Він усміхається мені. Але це усмішка без тепла, це просто п’яна поза щодо навколишнього світу, яка, мабуть, не покидає його, навіть коли він спить. Якщо він коли-небудь спить. Я беру його мікрофон і повертаю його вбік від нас. Люди, що сидять позаду нас, припиняють їсти. Офіціанти завмирають на місці.
— Рой Лоубер, — кажу я.
Його усмішка стає ширшою. Він п’є з великого келиха, що стоїть поруч з ним.
— Туле. Ви колись грали в Туле.
— Туле…
Він вимовляє це обережно, оцінююче, так, ніби чує вперше.
— У Гренландії.
— Туле, — повторює він.
— На американській базі. У «Північній зірці». У якому це було році?
Він усміхається мені, автоматично похитуючи своєю трубою. У мене так мало часу. Я хапаю його за лацкани фрака і притягаю до себе велике лице.
— «Містер П. Ч.». Ви грали «Містер П. Ч.».
— Вони померли, darling.[17]
Його данська така нерозбірлива, що звучить майже по-американськи.
— Давним-давно. Їх більше немає. Містер П. Ч. Пол Чамберс.
— У якому році? У якому році?
Погляд його, п’яний і відчужений, немов осклянів.
— Їх більше немає. І мене немає, darling. Скоро не буде. Anytime.[18]
Він усміхається. Я відпускаю його. Він випростується і витрушує слину з труби. Тут мене обережно знімають зі сцени. Позаду мене стоїть механік.
— Йди, Смілло.
Я прямую до виходу. Він знову зникає. Я йду далі. Переді мною двері у вестибюль.
— Смілло Ясперсен!
Ми запам’ятовуємо людей по їх одягу і по тих місцях, де ми з ними зустрічалися,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Смілла та її відчуття снігу», після закриття браузера.