Читати книгу - "Вибір, Едіт Єва Егер"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Познайомившись з її батьками, я дізналася, що спілкування в її сім’ї насичене критикою та осудом, тож почала сеанс з приємних слів.
— Дякую, що прийшла, — кажу я. — Щаслива нарешті познайомитися з тобою. Та вдячна, що ти прибула вчасно.
Коли вона обрала для себе місце на дивані, я повідомила їй, що все, що вона мені розповідатиме, буде конфіденційним, допоки від цього не залежатиме безпека її життя. А потім лагідно та ненав’язливо запросила її до розмови.
— Знаєш, твої батьки дуже хвилюються через тебе. Мені цікаво дізнатися справжню історію. Ти хочеш щось мені розповісти?
Емма не відповіла. Вона дивилася на килим, ще сильніше натягуючи рукави на руки.
— Нічого страшного, якщо ти мовчатимеш, — кажу я.
Тиша між нами тривала. Я чекала. Я чекала ще трохи.
— Знаєш, — сказала я після паузи, — нічого, якщо тобі потрібно більше часу. В мене є трохи паперової роботи. Тож я піду до іншої кімнати попрацюю. Коли будеш готова — дай мені знати.
Вона дивилася на мене з підозрою. Коли вдома панує каральна дисципліна, діти зростають, звикнувши чути лише погрози, і ці погрози або швидко переростають у покарання, або, як інша крайність, залишаються порожніми словами. Тому, хоч я говорила лагідно, вона чекала, щоб побачити, чи мої слова розгорнуться в гнівну критику та нарікання, чи я насправді не піду до іншої кімнати, а блефую, аби підштовхнути її до розмови.
Гадаю, вона здивувалася, коли я підвелася, пройшла кімнатою та відчинила двері. І лише коли моя рука опинилася на клямці, вона заговорила.
— Я готова, — сказала вона.
— Дякую, — промовила я, повертаючись до крісла. — Рада це чути. У нас залишилося ще сорок хвилин, тож давай проведемо їх з користю. Можна мені поставити тобі кілька запитань?
Вона знизала плечима.
— Розповіси мені про свій звичайний день? О котрій ти прокидаєшся?
Вона закотила очі під лоба, але відповіла. Я продовжила в тому ж дусі. Чи в неї був годинник-радіо, чи будильник, чи хтось з батьків приходив її будити? Чи їй більше подобалося якийсь час ще повилежуватися під ковдрою, чи вона негайно підхоплювалася з ліжка? Я ставила їй буденні запитання, намагаючись відчути її повсякденне життя, але жодне з питань не стосувалося їжі. Людині, хворій на анорексію, дуже складно бачити щось у житті, окрім їжі. Я вже дізналася від її батьків, що її зосередження на їжі контролювало родину, що вся їхня увага була прикута поглядом до її хвороби. Я мала відчуття, ніби вона й від мене очікувала, що я цікавитимуся лише її хворобою. Своїми запитаннями я намагалася переключити її увагу на інші сторони життя та прибрати чи, щонайменше, пом’якшити її оборону.
Розбираючись з тим, як вона проживає звичайний день, я дійшла до запитання, на яке вона не знала, як відповісти.
— Що тобі подобається робити?
— Не знаю, — сказала вона.
— У тебе є хобі? Чим любиш займатись у вільний час?
— Не знаю.
Я підійшла до білої дошки, яку спеціально тримаю в кабінеті, та написала «Не знаю». Я питала про її інтереси, пристрасть, бажання і ставила галочку щоразу, коли вона відповідала «не знаю».
— Які твої мрії про життя?
— Не знаю.
— Якщо не знаєш, то припусти щось.
— Не знаю, я подумаю.
— Чимало дівчат твого віку пишуть вірші. Ти пишеш вірші?
Вона знизала плечима.
— Буває.
— Де б ти хотіла бути через п’ять років? Яким тобі уявляється твоє життя та робота?
— Не знаю.
— Я відзначаю, як часто ти кажеш ці слова: «не знаю». Але коли єдина думка, що приходить тобі в голову, це «не знаю», я засмучуюся. Це значить, що ти не знаєш, які в тебе є варіанти. А без варіантів та можливості обирати ти не живеш по-справжньому. Можеш дещо зробити для мене? Можеш взяти цей фломастер та намалювати для мене картинку?
— Мабуть.
Вона підійшла до дошки, витягла тоненьку руку з рукава та взяла фломастер.
— Намалюй мені себе, от прямо зараз. Якою ти себе бачиш?
Вона зняла з фломастера ковпачок та почала швидко малювати, стиснувши губи. Вона обернулася, і я побачила її малюнок — маленьку товстеньку дівчинку з порожнім ненамальованим обличчям. Контраст був вражаючий — скелетоподібна Емма поруч із порожньою огрядною карикатурою.
— Ти пам’ятаєш час, коли почувалася інакше? Коли почувалася щасливою, красивою, коли любила розважатися?
Вона думала і думала. Але не говорила «не знаю». Нарешті вона кивнула.
— Коли мені було п’ять.
— Можеш намалювати мені ту щасливу дівчинку?
Коли вона відійшла від дошки, я побачила намальовану дівчинку в пачці, що кружляє в танці. Мені перехопило подих — це був спазм від впізнавання.
— Ти навчалася балету?
— Так.
— Я б хотіла більше про це дізнатися. Як ти почувалася, коли танцювала?
Вона заплющила очі. Я бачу, як вона поєднала п’ятки в першій позиції. Це був несвідомий рух, її тіло пам’ятає.
— Що відчуваєш зараз, коли пригадуєш? Можеш змалювати словами, якою ти себе відчуваєш?
Вона кивнула із заплющеними очима.
— Вільною.
— Хочеш так почуватися знову? Вільною? Сповненою життя?
Вона кивнула. Поклала фломастер на лоток та знову натягнула рукави нижче рук.
— І як голодування наближає тебе до мрії про свободу?
Я сказала це тепло, так лагідно, як тільки могла. Це не було звинуваченням. Це було спробою привести її до неухильного усвідомлення власного самоспротиву. Спробою показати їй,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Вибір, Едіт Єва Егер», після закриття браузера.