BooksUkraine.com » Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

3
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 12 13 14 ... 274
Перейти на сторінку:
Михайло Грушевський (1866–1934) та Іван Франко (1856–1916), — так і екстремістські націоналісти-революціонери XX ст.: Дмитро Донцов (1883–1973), Євген Коновалець (1891–1938) та Степан Бандера (1909–1959). Ці політичні діячі прагнули створити єдину українську націю, яка житиме в єдиній Україні[125].

Український національний рух заявляв про права на території, двоїсте та неоднозначне становище яких стало наслідком попереднього домодерного політичного та культурного поділу на Схід і Захід. Нові геополітичні обставини XX ст. ще дужче посилили окремий розвиток двох українських ідентичностей. Одними із найважливіших чинників, що сприяли зростанню культурних та релігійних відмінностей між західними та східними українцями, були військові конфлікти, що відбувалися між ОУН-УПА та радянською владою в сорокових та на початку п’ятдесятих років. їхнім відлунням став початок потужної пропагандистської війни між націоналістичними угрупованнями української діаспори та СРСР; як наслідок — кожна сторона демонізувала та ненавиділа іншу. В радянському та українсько-радянському дискурсі ставлення до особистості Степана Бандери мало зовсім інший характер, ніж у галицьких українців, унаслідок чого подальший культурний та політичний поділ України відбувся вздовж лінії розмежування двох протилежних за характером міфів про Бандеру[126].

Прадіди теперешніх українців, які мешкали у Габсбурьзькій Галичині на межі століть, називали себе «русинами», і так само їх називали представники інших етнічних груп (нім. ruthenen, пол. rusini). У Російській імперії українців називали «малоросами». У Галичині слово «Україна» (у зв’язку із назвою певного народу) почали використовувати приблизно з 1900-го. Хоча це слово вживали задовго до цього часу, однак воно не вказувало на назву народу. Прикметно, що український національний рух прагнув заднім числом нав'язати таку ідентичність середньовічним чи навіть давнішим мешканцям «українських територій». У домодерну епоху назва «Україна» стосувалася «прикордонних територій» Польсько-Литовської держави та Київської Русі. Для українських територій використовувалися такі назви, як Ранiа (гр.), Russia, Русь, Ruthenia та Roxolania[127].

1916 р. історик Станіслав Смолька, син австрійського консерватора та польського націоналістичного політика Францішека Смольки, з присвятою якому він видав свою книгу Die Reussische Welt, запевняв, що «географічна Україна» є «русинською територією»[128]. Бюрократія Російської імперії не вважала українців народом, а розглядала їх як етнічну групу з близькою до росіян культурною та мовною ідентичністю. Емський указ 1876-го, який був чинний практично до революції 1905р., забороняв не тільки друк та завезення літератури українською мовою, але й навіть використання на території Російської імперії назв «Україна» та «український». Після виходу цього Указу багато українських інтелектуалів емігрували до Галичини, де вони могли вільно публікуватися українською[129].

У багатьох культурних та політичних вимірах галицькі русини відрізнялися від «підросійських українців», але представники цих двох груп були схожі один на одного тим, що жили переважно в сільській місцевості та їх було обмаль у містах та промислових регіонах. Упродовж XIX — та в першій половині XX ст. населення Львова налічувало 15–20 % українців[130]. У Києві 1864 р. 60 % мешканців говорило українською мовою, але станом на 1917 р. таких уже налічувалося тільки 16 %[131].

Процес утворення української нації ще більше ускладнила група галицьких русинів, відома як «русофіли Галичини». Початок цього руху простежується ще в 1830-1840-х рр., хоча поштовх до розвитку він дістав аж після 1848-го. Русофіли запевняли, що вони є окремою гілкою росіян, хоча їхня концепція Росії була двозначною та мінливою, залежно від контексту, в якому вона розглядалась: Росії як імперії, східного християнства або східного слов’янства. Рух русофілів започаткували російські політичні діячі та місцева русинська інтелігенція, які зневірилися у пропольській політиці імперії Габсбургів, особливо тими рішеннями, що їх ухвалювали наприкінці 1860-х. Русофіли ототожнювали себе з Росією: частково тому, що росіяни вважали українську культуру селянською й такою, у якій бракує традицій державності. Солідаризуючись з Росією, вони отримували можливість позбавитися почуття неповноцінності, що виникало під час порівняння зі своїми польськими співгромадянами-галичанами, які, подібно до росіян, володіли «високою культурою» та традиціями державності[132].

Упродовж століть галицька українська культура відчувала на собі потужний вплив польської культури, а східноукраїнська — російської. В результаті багатолітнього співіснування культурні та мовні відмінності між українцями та поляками почали зникати, як, до речі, і між українцями та росіянами — на інших територіях. Відмінності між західними та східними українцями були очевидними. Галицький діалект значно відрізнявся від тієї версії української мови, якою говорили в «підросійській Україні». Саме такі соціально-політичні та культурні відмінності були складними вихідними умовами — іншими словами, підвалинами національного руху, який згодом не став широко розповсюдженим, але разом з тим прагнув створити єдину націю, яка б не тільки відрізнялася від своїх значно сильніших у культурному сенсі сусідів, але й не залежала б від них[133].

У 1340-х рр. землі Червоної Русі захопив король Казимир III Великий (карта № 1). Відтоді у західній частині українських територій почала домінувати польська культура (за винятком 1772–1867 рр., через домінування та контроль австрійців). Ще у домодерні часи українські бояри та знать, заохочені матеріальними й політичними обставинами, покатоличились і почали розмовляти польською мовою. Полонізація вищих верств позбавила українців аристократичної верхівки та перетворила їх на етнічну групу, де переважали селяни. Польська мова та культура асоціювалися з керівною стратою, а українська — із селянами. Проте існувало чимало винятків. Наприклад, греко-католицьких священиків вважали представниками української інтелігенції, тоді як саме серед них було багато вихідців з польських селян. Утім, різниця між «домінуючими поляками» та «українською більшістю» сприяла напруженості між цими двома групами, що, своєю чергою, сформувало комплекс неповноцінності у частини українців, які перебували під впливом націоналістичного тлумачення історії. До 1848-го українські та польські селяни Галичини були кріпаками своїх польських поміщиків. Від трьох до шести днів на тиждень вони мусили безкоштовно працювати на своїх землевласників. Окрім того, господарі їх часто принижували й жорстоко з ними поводилися[134]. Незважаючи на скасування кріпаччини 1848р., соціально-економічне становище галицьких селян не поліпшувалося ще упродовж багатьох десятирічь. У Східній Галичині більшість селян були українцями (русинами), а майже всі поміщики були поляками, тому в цій місцевості український національний рух зазнавав від кріпаччини певного психологічного впливу[135].

На галицький український націоналізм з моменту його зародження, як і загалом на самоідентифікацію галицьких українців, істотно впливала ГКЦ, яка була породженням Польсько-Литовської держави (карта № 2) — Речі Посполитої. За умовами Берестейської унії 1595–1596 рр. ГКЦ розірвала стосунки з Патріархом Константинопольським та перейшла під верховенство Ватикану. Проте традиція здійснення православної Візантійської літургії залишилася незмінною. У 1772–1795 рр. більшу частину територій Речі Посполитої поглинула Російська імперія, яка згодом скасувала на цих теренах ГКЦ, замінивши її парафії

1 ... 12 13 14 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"