Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Вплив ГКЦ проявлявся і в тому, що значна частина світської інтелігенції Східної Галичини, яка брала участь у національному русі, переважно вийшла з родин греко-католицьких священиків (як і багато фанатичних націоналістів, зокрема і Степан Бандера). Крім того, тільки завдяки греко-католицьким священикам, які на той час мали парафії у всіх східних галицьких селах, діячі українського національного руху отримували можливість впливати на свідомість малограмотних селян. Ця ситуація змінилася наприкінці XIX ст., коли культурно-освітнє товариство «Просвіта» почало відкривати в селах хати-читальні, унаслідок чого селяни вперше отримали можливість читати газети та інші видання, які поширювали ідею світського українського націоналізму[137]. Утім, навіть після послаблення впливу ГКЦ галицьке відгалуження українського націоналізму залишалося містичним та мало сильні релігійні обертони. Греко-католицька релігійна традиція була важливою, але не єдиною символічною основою ідеології українського націоналізму.
З часом у модерному українському націоналізмі (що став помітним у Галичині на межі століть) у ставленні до поляків, євреїв та росіян почали зростати ворожі настрої. Неприхильне сприйняття поляків було спричинене націоналістичною інтерпретацією їхнього соціально-еконо-мінного становища, а також усвідомленням того, що поляки окупували українські території та позбавили українців дворянства й інтелігенції. Недоброзичливість до євреїв формувалася на тлі того, що багато євреїв були купцями, або управлінцями у польських землевласників. Українці вважали, що євреї підтримують поляків і так само експлуатують українських селян. Почуття образи до росіян, зі свого боку, було пов’язано з пануванням Російської імперії на тій значній частині її території, яку український національний рух вважав своєю. Тоді як у Галичині євреїв вважали представниками інтересів польських землевласників, на Сході України їх сприймали за представників інтересів Російської імперії. Надзвичайно важливе місце в українському націоналістичному дискурсі посів стереотип сприйняття євреїв, яким закидали підтримку поляків (в іншому випадку — росіян) та утиски українців (у крамарстві чи державній царині).
Український націоналізм активніше розвивався у Східній Галичині, але не на Сході України, де діяльність українських націоналістів зазнавала утисків від Російської імперії. Націоналістичні, популістські та містичні настрої були більш притаманні галицьким українцям, ніж східним, чому сприяв політичний лібералізм імперії Габсбургів, особливо після 1867-го. Систематична політика русифікації, яка запроваджувался на Сході Україні у другій половині XIX ст., зробила національні відмінності між українцями та росіянами невідчутними. Більшість східних українців сприймали Україну регіоном Росії та вважали себе представниками народу, близького до російського[138].
Східна Галичина, через націоналістичний дискурс, який виник на її території, дістала назву українського «П’ємонту», а галицьких українців, завдяки їхній лояльності до імперії Габсбургів, почали називати «тірольцями Сходу». Проте через асиміляцію з російською культурою, більша частина українців «підросійської України» взагалі не брали до уваги концепти українського націоналізму. Хотя я по рождению и хохол, но я более русский, чем кто другой, — заявляв Віктор Кочубей (1768–1834), російський державний діяч, українець родом[139]. Микола Гоголь (18091852), який народився поблизу Полтави в родині, що мала українське коріння, писав книги витонченою російською мовою. 1844-го в одному з листів Гоголь зізнавався: …сам не знаю, какая у меня душа, хохлацкая или русская. Знаю только то, что никак бы не дал преимущества ни малороссиянину перед русским, ни русскому перед малороссиянином[140].
Витоки української героїки
Українська героїка вперше знайшла відображення у працях націоналістичного екстреміста Миколи Міхновського (1873–1924), хоча своїм корінням вона сягає ідей інших політичних мислителів: Михайла Грушевського, Михайла Драгоманова та Івана Франка. Найвпливовішим серед них був Грушевський, історик і політик.
Спираючись на популярну концепцію «історичних» та «неісторич-них» народів, яку у XIX ст. висунули Гегель та Енгельс, Грушевський повністю переписав історію східних слов’ян. Унаслідок цього до українського національного руху він продемонстрував співчутливе ставлення, а до російського й польського — неприязне. У своїй багатотомній «Історії України-Руси» Грушевський відокремив українську історію від російської, запевняючи, що український народ має давніше походження. Таким чином він «розв’язав» проблему «неісторичності» українського народу. В його праці українці — це історичний народ з давніми традиціями, такими ж як у польського чи російського народів. Ця монографія стала наприкінці XIX ст. одним із найвагоміших «наукових» внесків у створення української національної ідентичності[141].
У своїх історичних працях Грушевський не наполягав на тому, що слов’яни чи українці були чистою расою або їх взагалі потрібно розглядати як расу. Втім, він використовував термін «раса» в антропологічному сенсі. Викладаючи історію давніх народів, які жили на території сучасної України, він згадував «доліхоцефалічні» (довгоголові) та «брахіцефалічні» (широкоголові) типи людей. Грушевський запевняв, що «нинішні слов’яни переважно широкоголові», але расово неоднорідні. Брахіцефалічний тип «…сильно переважає ще у Українців, але у Поляків і Великоросів з ним уже бореться середноголовий, а значнійшою домішкою довгоголових»[142]. Досліджуючи витоки українського народу серед давніх народів, Грушевський дійшов висновку, що «українські племена» походять з племен антів: «Все промовляє ототожненням Антів з предками нашого народу»[143]. Аналізуючи давні та середньовічні описи людей, які жили у ті часи на українських територіях, він розмірковував про ідеальний тип історичного українця й писав, що українці були «русявими (може рудавими) і рум’яною шкірою, кріпкою фігурою» та «дуже брудними» людьми[144].
Піонером українського екстремістського націоналізму був Міхновський (іл. 51), який мислив радикальніше, ніж Грушевський. Він жив у «підросійській» Україні, переважно в Харкові. Оскільки він помер 1924-го, то не встиг встановити контакти з радикалами з УВО та ОУН, але саме його праці надихнули молоде покоління цих рухів[145]. Міхновський політизував етнічну належність українців та порушив питання про «Україну для українців». Можливо, його надихнула історизація сучасних українців Грушевським, або на нього вплинули сучасні європейські дискурси, які об’єднували націоналізм з расизмом. Етнічна концепція Міхновського ґрунтувалася на мовній спільності, але її головною метою було біологічне та расове маркування українських територій — «життєвого простору» українців. За його версією, українська «держава без ворогів» може заявити свої права на території «від Карпатських гір до Кавказу». «Ворогами» для Міхновського були «…москалі, ляхи, угри, румуни та жиди — се вороги нашого народу, поки вони панують над нами й визискують нас»[146].
У своїй расово-біологічній концепції Міхновський зайшов ще далі. У «Десяти заповідях УНП», написаних для Української народної партії, серед засновників якої він був (1904р.), були такі слова: «Не бери собі дружини з чужинців, бо твої діти будуть тобі ворогами, не приятелюй з ворогами нашого народу, бо ти додаєш їм сили й відваги, не накладай укупі з гнобителями нашими,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.