BooksUkraine.com » Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 15 16 17 ... 274
Перейти на сторінку:
під контролем Директорії, білих чи анархістських селянських банд, відбулися погроми. Війська Директорії та білих не тільки не зупиняли антиєврейське насилля, а й брали в ньому участь. Погроми припинилися тільки з приходом Червоної армії. Нахум Гергель, колишній голова бюро Міністерства з єврейських питань в уряді УНР, нарахував 1 182 погроми з кількістю жертв 50–60 тис. осіб. Ця хвиля насильства проти євреїв була значно більшою, ніж за часів погромів у 1881–1884 та 1903–1907 рр. У таких великих масштабах насильство над євреями коїлося на українських землях тільки 1648 р. (під час повстання Богдана Хмельницького), коли, на думку Антонія Полонського, щонайменше 13 тис. євреїв вбили козаки[157].

Відсутність української держави та польсько-український конфлікт

Між Першою та Другою світовими війнами українці проживали у чотирьох різних державах: в УРСР — близько 26 млн осіб, у II Речі Посполитій — 5 млн, у Великій Румунії — 0,8 млн та у Чеській Республіці — 0,5 млн[158].

У двадцяті роки в УРСР проводилася політика українізації, яка збільшила сферу поширення української мови та культури. На початку тридцятих років ця політика повністю змінилася у зв’язку з радянізацією. У той же час розпочалася колективізація сільського господарства, яка й стала однією з основних причин штучного голоду, внаслідок якого у радянській Україні у 1932–1933 рр. загинуло 2,5–3,9 млн людей. План радянізації передбачав формування нової національної самосвідомості. Українців воліли перетворити на відданих громадян радянської держави, в результаті чого несформована українська ідентичність колишніх «підросійських» українців ще більшою мірою розмивалася спробами прищепити їм російські та радянські компоненти[159].

Українці, які у міжвоєнний період проживали у різних державах, тільки у Чехословаччині не зазнавали відчутних утисків, де невелика українська меншість користувалася привілеями найбільш ліберального режиму того часу. Влада цієї держави надала можливість вільно діяти різним українським навчальним закладам, зокрема трьом з них у статусі вишів (Українській господарській академії в Подебрадах (іл. 19), Українському вільному університету у Празі (іл.20) та Українському педагогічному університету). За тогочасними мірками Східної Європи — це була незвично ліберальна політика у ставленні до етнічних меншин (українців, які мешкали в Румунії чи Польщі, піддавали політиці асиміляції, що було характерною ознакою нових, нестабільних та переважно авторитарних східноєвропейських держав)[160].

Оскільки міф Степана Бандери вперше з’явився у II Речі Посполитій, варто детальніше зупинитися на політичних особливостях цієї держави, зокрема на складних стосунках між поляками та українцями. Також важливо показати місце, яке посідала у польсько-українських відносинах ОУН, особливо коли її очільником став Степан Бандера, що згодом перетворився на символ боротьби за незалежність України.

II Річ Посполиту було утворено 1918р. Її засновники вважали цю державу правонаступницею Польсько-Литовської держави (1569–1795), якою керувало польське дворянство та яка називалася І Річ Посполита. Ця держава була домодерною та досить неоднорідною. Річ Посполита зникла з карти Європи внаслідок поділу її територій між імперією Габсбургів, Королівством Пруссії та Російською імперією, який відбувся упродовж останніх трьох десятиріч XVIII ст. Територія II Речі Посполитої була меншою за територію І Речі Посполитої (карта № 2), але її населення так само залишалося неоднорідним (карта № 10). До 65 % населення II Речі Посполитої становили етнічні поляки, а решта — національні меншини, серед яких були українці, євреї, німці, литовці, білоруси та росіяни. Відповідно як до Малого Версальського договору, підписаного (під патронатом Ліги Націй) 1919-го між Польщею та країнами-переможницями, так і до Конституцій, які прийняли у Польщі у 1921 та 1935 рр., всім громадянам цієї держави гарантували однакові права та рівність перед законом. Однак насправді національні меншини у II Речі Посполитій майже весь час зазнавали дискримінації (на політичному, соціальному, освітньому, адміністративному та культурному рівнях) або навіть вважалися громадянами нижчого ґатунку[161].

Українські націоналісти та їхні незаконні організації були не єдиними українськими політичними утвореннями, що діяли у II Речі Посполитій, але саме вони у міжвоєнний період заручилися наростаючою підтримкою населення. Найбільшою українською політичною партією на території Польщі було Українське національне демократичне об’єднання (УНДО), засноване 1925 р. УНДО брало участь у парламентських виборах та дотримувалося демократичних норм, водночас його представники не вважали законним польське панування над західноукраїнськими територіями. Лідер УНДО Василь Мудрий (іл. 18) був віце-спікером польського Сейму в 1935–1939 рр. УНДО прагнуло створити українську державу, проте її представники вважали неприйнятними методи терору, як і будь-яку іншу незаконну підривну діяльність. Об’єднання підтримувало український кооперативний рух та прагнуло покращити культурне, політичне та соціальне становище українців. УНДО поєднувала демократичні й націоналістичні погляди та співпрацювала з політичними партіями інших національних меншин. Його головним українським конкурентом була Українська соціалістична радикальна партія (УСРП)[162].

Політична ситуація в Польщі (на той час — переважно аграрній країні) залишалася нестабільною. Значним викликом для демократії була діяльність різних популістських та авторитарних партій, зокрема націоналістичної та антисемітської Endecja. Через загрози, які надходили від цих рухів, Юзеф Пілсудський, один із головних батьків-засновників держави та лідер «руху санації», у травні 1926-го захопив владу у країні та запровадив режим військової диктатури. Правління Пілсудського поєднувало у собі елементи соціалізму, романтизму та поміркованого націоналізму, який у Польщі вважали за патріотизм. Пілсудський залишався при владі до кінця свого життя (до 1935 р.), після чого запроваджений ним режим повернув управо[163].

До національних меншин своєї держави польські офіційні особи нерідко демонстрували відкриту зневагу, вважаючи їх громадянами третього сорту, а іноді й ворогами. Така політика тільки погіршувала політичну ситуацію й міжетнічні стосунки та природно зміцнювала націоналістичні прагнення як українців, так й інших нацменшин II Речі Посполитої[164]. Польська держава вважала українців за велику проблему. Відповідно до аналітичних документів, позиція Міністерства закордонних справ була такою: «Українське питання не так складно вирішити, як єврейське, воно не таке небезпечне, як німецьке, але воно є найстарішим і найважливішим, бо українці — найбільша національна меншина у нашій державі»[165].

Близько 5 млн українців (приблизно 16 % усього населення) насправді було найбільшою меншиною у II Речі Посполитій. У південно-східній частині країни українці становили більшість: майже 3,5 млн з них жило у колишній Габсбурзькій Східній Галичині та 1,5 млн — у колишній російській Волині. Майже 90 % українців мешкало у селах та невеликих містечках. Водночас населення як маленьких, так і великих міст південно-східної Польщі переважно складали євреї (карта № 9) та поляки[166].

Стосовно питань нацменшин (зокрема, і українців) у II Речі Посполитій було розроблено дві окремі моделі політичного врегулювання: Sanacja виступала за принцип «державної асиміляції» (asymilacja państwowa), a Endecja — за «національну асиміляцію» (asymilacja narodowa). Умови

1 ... 15 16 17 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"