Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Більшість польського суспільства вважала Малий Версальський договір, що зобов’язував польську владу гарантувати всім своїм громадянам рівноправність, несправедливим втручанням у справи польської держави та замахом на суверенітет країни. 13 вересня 1934р. Польща остаточно відмовилася виконувати його умови, про що під час зустрічі з представниками Ліги Націй заявив міністр закордонних справ Польщі Юзеф Бек[168]. Після повернення з цієї зустрічі Беку влаштували урочистий прийом. На честь його «тріумфального виступу в Женеві» музиканти виконали польський гімн «Іще Польща не загинула», а діти вручили Беку квіти[169].
Українці Галичини, які раніше проживали в умовах порівняно ліберальної атмосфери колишньої імперії Габсбургів, мали більш націоналістичні та бунтівні погляди, ніж волинські українці колишньої Російської імперії, тому польська влада намагалася ізолювати ці регіони один від одного. Намагаючись здобути лояльність українців, Генрик Юзевський, губернатор Волині у 1928–1938 рр., дотримувався в українському питанні ліберальних принципів. Наприклад, він дозволяв не тільки відзначати українські національні свята, а й українізувати православну церкву, яку Російська імперія, навпаки, використовувала у XIX ст. як засіб русифікації. Водночас Юзевський кинув виклик усім громадянам та рухам, які не були лояльними до польської влади. Така політика мала небажаний результат: серед волинських українців зріс рівень національної самосвідомості та прихована ненависть до польської держави. У міжвоєнний період поміж українських радикалів Волині, на відміну від націоналістів Галичини, було більше прихильників ідей комунізму; багато з них належали до лав Комуністичної партії Західної України (КПЗУ)[170].
Процес формування лояльності до Польщі часто супроводжувався пригніченням українських національних прагнень. Українці сприймали польську державу як окупанта, а не як законну владу, і культивували у своїх колах ненависть до Польщі та поляків. Важливим інструментом зміцнення лояльності національних меншин до польської держави були польські школи та польське патріотичне виховання. Освітній закон 1924-го, який назвали Lex Grabski (на честь польського міністра освіти Станіслава Грабського), започаткував процес закриття багатьох українських шкіл. Відповідно до цього закону, деякі з них стали двомовними, тобто польсько-українськими (szkoły utrakwistyczne). Кількість українських середніх шкіл у Східній Галичині скоротилася з 2426 1912р. до 352 1927р. та 441939р. У Східній Галичині на кожні 16 тис. поляків та на кожні 230 тис. українців припадала тільки одна середня школа (гімназія). Кількість двомовних шкіл збільшилася з 1926 до 2710, що не задовольняло жодної зі сторін[171].
1923 р. Станіслав Собінський — начальник відділу освіти Львівського, Станіславівського та Тарнапольського воєводств — запровадив припис, який забороняв вживати назву «український». У цьому ж документі містився дозвіл на використання слова «русинський» або «руський» (rusiński lub ruski, пол.), однак тільки у стінах приватних українських гімназій. Це нововведення охоплювало й територію Східної Галичини. Українці сприйняли цю постанову як велику образу. 19 жовтня 1926 р. Собінського застрелили члени УВО Роман Шухевич (іл.21) та Богдан Підгайний[172].
Протягом 1918-1919рр. у Львівському університеті припинили викладання українською мовою; всі українські кафедри закрили. Після 14 серпня 1919-го до університету приймали тільки польських громадян. З цієї та інших причин багато українських студентів бойкотували Львівський університет. Польська влада виказувала готовність дозволити діяльність українського вищого навчального закладу, але не з місцем розташування у Львові — головному місті Західної України. За таких обставин у липні 1921р. було створено Український таємний університет, фінансований українськими організаціями та діаспорою. Цей заклад проіснував до 1925р., у 1922–1923 рр. він налічував 65 кафедр та навчав 1014 студентів. 1930 р. у Варшаві відкрився Український науковий інститут. Кафедра української філології Львівського університету поновила свою роботу тільки 1936-го[173].
Українські націоналісти намагалися використати ситуацію собі на користь та почали називати польські школи інструментом полонізації — місцем виховання «зрадників українського народу». У бюлетені ОУН пояснювалось: «Поляки хочуть через школу і при помочі вчителів зробити з Вас вірних рабів, слухняних і покірливих горожан Польщі; вони хочуть Вас навчити ненавидіти все українське й кохати все польське. Вони хочуть зробити Вас зрадниками Українського Народу… Тому не дайте, щоб з Вас вороги зробили яничарів! Не дайте, щоб ляхи обернули Вас у своїх слухняних рабів! Ви маєте бути лицарями й борцями за волю України!»[174].
Польських учителів сприймали так само — як інструмент полонізації. Деяких з них залякували, в них навіть стріляли, як це сталося в с. Дибще, коли одна полька приїхала на заміну українському вчителю[175]. Ще одним популярним виявом протесту того часу було осквернення польських державних та національних символів — прапорів та портретів політичних діячів II Речі Посполитої (зокрема, Пілсудського). Така поведінка інколи провокувала подальше насильство, як це трапилося у приміщенні школи в м. Бережани, де члени ОУН розірвали польський прапор та кинули його до вбиральні. Тамтешнього українця, який розкритикував цей акт, пізніше знайшли мертвим. «Патріотичні» демонстрації та інші зібрання також не обходилися без жертв. 1939-го у Бережанах польські школярі організували «похорон України»: вони ходили містом з труною на якій було написано «Україна вмерла». За кілька днів тіла двох поляків, які брали участь у цьому «похороні», було знайдено у річці в передмісті[176].
На території Східної Галичини та Волині кількість поляків складала не більше 30 % загальної кількості населення, проте загалом вони володіли значно більшою частиною земель, ніж українці (чисельність яких на цих землях сягала 60 %). Крім того, з метою укріплення польськості східних регіонів, польська влада роздала великі наділи землі переселенцям — осадникам (osadnicy, пол.), багато з яких були ветеранами Першої світової. Це викликало очевидне невдоволення українських селян, більшість яких володіло маленькими ділянками, попри свої тривалі зусилля їх збільшити[177].
Загалом українці мали дуже вагомі причини обурюватися польськими правителями. Українці вкрай рідко обіймали державні посади, навіть у регіонах, де проживало переважно українське населення. Українську мову польські чиновники вважали нестандартним різновидом польської, а українську культуру — нижчого ґатунку, ніж польська. Українці уникали участі в громадському житті та створювали власні організації й кооперативи, що було реакцією на польський націоналізм та
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.