Читати книгу - "Ореада. 2. Ароморфоз, Ігор Ітан"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
— Якщо речовина в ергосфері прискорюється та розігрівається до таких граничних станів, як ти збираєшся вижити у цьому пеклі?
— Таке пекло виникає лише в зоні акреційного диска та ще на певній відстані від нього. Розігрів відбувається через стиснення та тертя величезних скупчень речовини, коли виникають шари, що диференціально обертаються. Релятивістське збільшення еквівалента маси в ергосфері – це явище іншої природи і з акрецією не пов'язане, а саме по собі захоплення інерційної системи відліку майже не помітне для спостерігача. Ударна деформація простору-часу поширюється набагато далі за зону акреції. Це має настільки величезну вибухоподібну початкову енергію, що ще деякий час підтримується за інерцією. Ми будемо у безпечному місці.
Кузьма замовк і ще більше похмурнів, схоже, пояснення Леа його не надто обнадійували. Запитала Аліна:
— Наскільки роздується горизонт подій після поглинання астероїда?
— До тридцяти одного кілометра у радіусі.
— І скільки це триватиме?
— За двадцять хвилин астероїд буде повністю поглинений бозонною зіркою. Ще приблизно через годину горизонт подій досягне свого максимального радіусу. У цей момент ергосфера дістанеться нашої орбіти, а ще через півгодини її енергія і протяжність теж стануть максимальними. Ще через годину горизонт подій знову зменшиться до початкового і зникне. Ергосфера зберігатиме підвищену активність на нашій орбіті ще близько п'яти з половиною годин за часом у нашій інерційній системі відліку, а потім відпустить і почне плавно заспокоюватись.
•••
На дванадцятий день астероїд 2020DV наблизився до бозонної зірки на відстань 260 000 км, і до зіткнення з нею йому залишалося всього чотири години. Настав час переганяти Wayfarer на більш низьку орбіту, де вони і мали зустріти свою долю. За розрахунками, перебуваючи на цій орбіті, після виникнення ударної деформації простору-часу вони мають отримати затримку в часі приблизно в сто двадцять тисяч разів, що буде еквівалентним їх переміщенню в майбутнє на 328 років вперед.
Всі члени екіпажу, одягнені в герметичні захисні костюми зі шоломами, були вже міцно пристебнуті у своїх кріслах, коли маршовий двигун Wayfarer виплюнув плазму і зійшов із колишньої орбіти. Перед цим троє володарів людського організму прийняли ноотропні препарати, щоб пом'якшити реакцію мозку на можливо інтенсивні сплески високочастотних гравітаційних хвиль. Передбачалося, що при поглинанні астероїда спектр хвиль буде сильно зміщений в низькочастотну область з огляду на величезну масу бозонної зірки та порівняно велику масу астероїда щодо стрейнджлетів. Інакше людський організм міг би просто не пережити настільки інтенсивного потоку гравітаційного випромінювання.
Для переходу на нову орбіту з висотою 97 км знадобилося півтори години при короткочасних навантаженнях до 2,3g. Тепер їхня орбітальна швидкість збільшилася майже вдвічі і склала 143,5 км/с замість 72,6 на колишній орбіті. Припливні сили тут відчувалися помітно сильніше, що вже не дуже добре позначалося на корпусі їхнього космічного будинку. Критична відстань, на якій його конструкція вже не змогла б більше чинити опір спагетіфікації починалася з 25 кілометрів. Вплив припливних сил часом можна було відчувати навіть на власному організмі, і це було дуже незвичним та неприємним відчуттям. Нова орбіта проходила в екваторіальній площині бозонної зірки і поки що знаходилася за межами ергосфери, до якої зараз було близько 92 км. Однак невдовзі все має змінитися – за розрахунками вже через сорок хвилин монстр прокинеться і його ергосфера повинна буде накрити Wayfarer з головою.
Ноа глянув через ілюмінатори і відчув себе учасником якогось екстремального атракціону. Зірки проносилися з такою величезною швидкістю, що перетворювалися на змащені лінії. Що-небудь розглянути поза Wayfarer було тепер дуже важко. Довжина їхньої орбіти була лише 609 км, і час, за який вони робили один виток навколо бозонної зірки становив трохи більше чотирьох секунд. Деякий час всі члени людського екіпажу в тривожному мовчанні спостерігали за цією незвичайною картиною, хоч і чудово уявляли собі ще задовго до того, що вони мали побачити тут.
Ноа хвилювався і дуже підозрював, що такі ж почуття відчували Аліна та Кузьма. Вся їхня місія була заснована на напівфантастичних гіпотезах та на сотні сторінок суто теоретичних розрахунків. Теорія могла бути неточною, і все могло піти зовсім не так, як було задумано. Приводів для тривог та сумнівів було в них достатньо. Єдине, у чому Ноа не сумнівався, що спокійною як удав у цій ситуації залишалася лише Леа.
Астероїд тепер можна було спостерігати на екранах моніторів у кабіні управління. Картинка транслювалася з їхнього бортового телескопа. Разом з нею можна було спостерігати телеметрію, що надходила із двигуна-зонда, та графічну симуляцію траєкторії руху. Через їхнє екстремально швидке обертання навколо бозонної зірки зображення астероїда відчувало кожні 4,24 секунди невеликі коливання схожі на лібрації. У міру його наближення ці лібрації поступово посилювалися, перетворюючись на захоплюючий за масштабом руху та швидкості візуальний ефект.
Коли астероїд наблизився на відстань тисячі кілометрів, на моніторах кабіни управління з'явився відлік часу до зіткнення: 59, 58, 57, 56…
Леа активувала захисне магнітне поле довкола космічного корабля. Ноа глянув на Кузьму і зміг розглянути через скло його шолома, що той у напрузі заплющив очі, а по його губах, можна було припустити, що він щось шепотів собі під ніс. Обличчя Аліни Ноа не міг бачити, але за положенням її голови можна було здогадатися, що вона уважно спостерігає за інформацією на моніторах так само, як і Леа.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ореада. 2. Ароморфоз, Ігор Ітан», після закриття браузера.