BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 27 28 29 ... 274
Перейти на сторінку:
Коцюбинського), центрі активності ОУН[300]. У 1930/1931 навчальному році Бандера мешкав у Дублянах, спочатку у приватному будинку, потім у студентському гуртожитку аграрної академії. В лютому 1932 р. він знову переїхав до Львова та жив разом зі Стецьком у квартирі на вул. Львівських Дітей (до квітня 2018 р. — вул. Тургенева, нині — вул. Героїв УПА), допоки в березні цього ж року його знову не арештували. У червні, після звільнення з в’язниці, Бандера повернувся до свого батька у Ст. Угринів. Через арешт Степан пропустив в академії один навчальний рік. В жовтні 1932 р. Бандера повернувся до Львова, де до березня 1934р. винаймав житло у різних людей. З часом знову повернувся в Академічний дім, де оселився разом з Іваном Равликом у кімнаті № 56, аж допоки 14 червня 1934-го його знову не заарештували. За часів студентства Бандера часто їздив на відпочинок додому — у Ст. Угринів[301]. Як він пізніше написав у короткій автобіографії, навчання не було його головною справою: «Найбільше часу й енергії я вкладав у своєму студентському періоді в революційну, національно-визвольну діяльність. Вона полонювала мене щораз більше, відсуваючи на другий плян навіть завершення студій»[302].

Наприкінці двадцятих та на початку тридцятих років Бандеру кілька разів заарештовували за націоналістичну діяльність. Перший випадок стався 14 листопада 1928 р. (іл.74), за десять днів після урочистостей у с. Бережниця Шляхецька, які він організував разом із батьком на честь десятої річниці проголошення ЗУНР. Польська влада розцінила такі дії як підривну незаконну пропаганду. За словами Арсенича, у своїй промові біля могил українських січовиків Андрій Бандера називав поляків «тимчасовими колонізаторами, які гноблять українців і тому їх необхідно прогнати з рідної землі»[303], а українців — тими, хто страждає у польських тюрмах та гине у боротьбі за українську державу. Під час цієї служби Степан Бандера розповсюджував листівки з аналогічним змістом. Наступного разу (1930р.) Андрія та Степана Бандер заарештували вдвох. Загалом у 1932–1933 рр. Степана Бандеру заарештовували шість разів: за незаконний перетин польсько-чехословацького кордону, за контрабанду нелегальних журналів ОУН до Польщі, за зустріч із представниками керівництва ОУН у вигнанні, за можливу причетність до вбивства поліцейського Еміліана Чеховського (комісара «українського відділу» польської поліції у Львові). Найдовший термін, який Бандера у ті роки відбув за фатами, тривав три місяці (з березня по червень 1932-го, відразу після того, як Ю. Березинський убив Е. Чеховського)[304].

Імовірно, Бандера ще у ранньому підлітковому віці був фанатичним націоналістом. За переказами, у юнацькі роки він засовував собі голки під нігті, щоб загартувати себе перед можливими тортурами у польських казематах. Як він сам зізнавався, тоді на нього вплинув вчинок відомої жінки-націоналістки Ольги Басараб, яка, відповідно до героїки вікги-мізованого наративу, повісилась у в’язниці, побоюючись, що не витримає катувань польських слідчих та розкриє секретну інформацію УВО. Як розповідали, Бандера за часів студентства в академії й далі піддавав себе випробуванням: то затискав до крові пальці, вклавши їх між дверима й одвірком, то припікав свої руки до скла гасової лампи. Під час самокатувань промовляв до себе: «Признайся, Степане!» І відповідав: «Ні, не признаюся!..» Бандера також батожив свої плечі військовим ремінним поясом із залізною пряжкою, приговорюючи сам до себе: «Якщо ти не поправишся, будеш знову битий, Степане!»[305]

В молоді роки, за словами близького товариша Бандери Григора Мельника, Степан відчував презирство до однокурсників, не залучених до націоналістичного руху. Одного разу Бандера продемонстрував це публічно, коли зустрів товариша, який раніше казав, що не підтримує жодного політичного табору. У той час як всі віталися з цією людиною за руку, Бандера демонстративно відвернувся, залишивши руки у кишенях. Однак він був дуже люб’язним з тими, хто поділяв його політичні погляди. Всі оунівці, які зблизька знали Бандеру, високо цінували його гумор, рішучість, організаторські та ораторські здібності, вміння співати[306]. Климишин у своїх мемуарах (іл. 69) прокоментував поведінку Бандери таким словами: «Під час наших зустрічей Степан Бандера, як здавалося, мав ніби двояку вдачу. Коли йшлося про організаційні справи, він говорив незвично поважно, речево й серйозно, але коли розмова про організаційні теми закінчувалася, він ставав веселим, говірким, жартівливим і любив, коли його співрозмовець теж відповідно поводився… Він міг дуже легко так перекрутити слово, або відповідно його поділити чи вимовити, що виходить веселий калямбур»[307].

Інший друг Бандери, Володимир Янів, згадував, що під час походів у Карпати Степан розмовляв з птахами та молився на дерева. Янів вважав це кумедною поведінкою та ознакою любові й поваги Бандери до природи[308]. У своїх мемуарах Григор Мельник згадує, що одного разу під час походу пластунів Бандера накинув на себе коц [карпатську ковдру з начісками] та виліз на дерево, звідки виголосив полум’яну промову. Він вдавав з себе Махатму Ганді, демонструючи «екзотичні жести». Інший молодий націоналіст, Лев Синишин, заліз на дерево слідом за Бандерою й почав вдавати горилу, яка їсть власних бліх. Він навіть «кинув» декількох із них у «Ганді», що потішило присутніх пластунів[309].

З юності Бандера був невисокого зросту та стрункої статури. На фотографіях його шкільних та університетських років він видається на голову нижчим (1.60 м), ніж більшість однолітків (іл.68). Окрім невисокого зросту, Бандера більше нічим не виділявся. Був шульгою, мав блакитні очі та носив коротку зачіску. У дорослому віці з’явилися залисини, а обличчя стало трохи овальним. У 19 років Степанові вже бракувало трьох зубів, у 27 років — чотирьох. Бандеру часто називали «Бабою» (чи тому, що він мав широкі стегна, чи тому, що одного разу, коли виконував секретне завдання ОУН, якось ішов Львовом у жіночому вбранні). Серед інших його псевдонімів були: «Лис», «Малий», «Сірий» та «Степанко». Ще дитиною Бандера страждав на ревматизм колінного суглоба, через що час від часу він не міг ходити і через що він вступив до «Пласту» на два роки пізніше, ніж це було можливо за віком[310]. Григор Мельник писав у своїх мемуарах, що Бандера мав вигляд непоказний і пересічний, та й поводив себе як типовий учень. Ніхто не міг навіть уявити, дивлячись на нього, що саме йому призначено стати Провідником[311].

Наприкінці двадцятих та на початку тридцятих, як згадував Лев Ребет, Бандера показував «організаційний сприт і реалістичний підхід до справ, що особливо корисно виділявся на тлі загального молодечого романтизму середовища ОУН»[312]. Мельник пам’ятав Бандеру дуже відданим націоналістом, який дбав і про кожного члена ОУН, і про

1 ... 27 28 29 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"