Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Фізичні дані Бандери навряд чи можна назвати привабливими. Втім, це не завадило українській «харизматичній спільноті» надати йому харизми ще у тридцятих роках. Безсумнівно, це було пов’язано з тим, що Бандеру, поміж іншого, вирізняли неабиякі ораторські здібності, непередбачуваний характер, фанатична рішучість та відданість «святій націоналістичній справі». Лев Шанковський згадував Бандеру, як «студента й завзятого націоналіста… який уже на заранні своїх молодих літ, свого юнацтва, яке посвятив всеціло справі, проявив оці риси характеру, що видвигнули його на пост провідника українського націоналізму»[316]. Капелан Осип Кладочний, якому Бандера сповідувався під час тюремного ув’язнення, охарактеризував його як Übermensch, або українську «надлюдину». Він писав: «Від него [Бандери] била сила волі і стремління поставити на свойому. Якщо є Übermensch [надлюдина], то він власне був такої рідкісної породи — надлюдини, і він був тим, який ставив Україну понад усе»[317]. Григор Мельник згадував: «Ми, його найближчі співробітники, мали багато більше нагод відчувати ту велич небуденної людини — нашого Провідника — і бути за нього гордими. Для нас це був взір того покрою людей великого характеру, які вершать історичні діла своїх націй. Такі люди вже не раз появлялися в критичних ситуаціях української нації у минулих епохах нашої історії. В наших часах це були Бандери, Колодзінські, Шухевичі, Гасини, Коссаки, Грицаї і дуже численні інші. Вони своїм світлим прикладом, криштальним характером, відвагою, завзяттям, вмілістю, жертвою цілого свого життя виховали цілі покоління борців, які пішли з ними і за ними на бій за свій народ, а як треба було, — то й на муки і страждання за волю України, за її честь і славу»[318].
Кар’єра в ОУН
Бандера вступив до ОУН 1929 р. та швидко піднявся службовими щаблями, що сталося частково завдяки його організаційним та конспіраторським здібностям, а частково — завдяки зміні поколінь в ОУН. На шляху в просуванні кар’єрними щаблями Банд ері допомогла дружба з тими членами ОВКУГ та СУНМ, які, як Охримович, уже мали якусь вагу в ОУН. 1930-го Бандера очолив референтуру пропаганди Крайової екзекутиви ОУН. Цей підрозділ розповсюджував нелегальні видання у Східній Галичині, а з 1931р. займався контрабандним увезенням друкованих матеріалів з Чехословаччини та Ґданська. Очолити референтуру пропаганди Бандері запропонував Степан Охримович, голова Крайової екзекутиви та його однокласник зі Стрийської гімназії. 1931р., одразу після звільнення із в’язниці, де, за інформацією джерел ОУН, його катували, Охримович помер. Наступник Охримовича Іван Габрусевич мусив тікати до Німеччини, оскільки його розшукувала поліція. Габрусевич запропонував поставити Бандеру на чолі екзекутиви, але той не зміг обійняти цієї посади, тому що з кінця березня до червня 1932-го перебував у тюрмі. Але після свого звільнення Бандера все ж таки став заступником, а з січня 1933 р. — де-факто Провідником Крайової екзекутиви ОУН, хоча й не був офіційно призначений на цю посаду аж до конференції у Берліні (3–6 червня 1933-го). Бандера змінив на цій посаді Богдана Кордюка, який вимушено пішов у відставку через невдале пограбування пошти, яке призвело до страти Біласа й Данилишина[319].
В обвинувальному акті Варшавського процесу у справі вбивства Перацького прокурор Желенський вказав, що Бандера став головою Крайової екзекутиви ОУН завдяки вдалому збігу обставин. Бандера радикалізував ОУН та змінив її ставлення до терору, перетворивши УВО на непотрібну організацію (незабаром ця організація дійсно припинила своє існування). Бандера відсторонив від керівних посад багатьох людей та зажадав від місцевих відділень ОУН списки людей, здатних здійснювати теракти[320]. За словами Ярослава Макарушки, відразу після того як Бандера став Крайовим Провідником, в ОУН змінився підхід до навчання: кожного, хто приєднувався до ОУН, зобов’язували вивчати військові, ідеологічні та конспіраторські дисципліни. Навчали оунівців-новачків ті представники організації, які проходили вишкіл на військових курсах у Ґданську та Берліні[321].
За словами Желенського та члена ОУН Підгайного, накази про організацію нових «бойових дій», серед яких і вбивства Перацького, Бабія та інших людей, Бандера дістав від керівництва у вигнанні. Бандера вважав, що у відповідь на ці дії ОУН польська влада відкриє концтабори, до яких саджатимуть українців. Щоб уникнути масових арештів, Крайова екзекутива ОУН планувала відправити українську молодь у ліси, де ці люди зможуть розпочати організацію партизанського руху, повстання та революції[322]. Під час розслідування Макарушка підтвердив, що у лютому 1934-го Крайова екзекутива ОУН віддала наказ: українцям, яких польська влада підозрювала у протиправних діях та тероризмі, слід сховатися в лісах та розпочати організацію антипольського партизанського руху («зелених кадрів»)[323]. Зі слів Підгайного, Бандера запевняв, що «краще померти від кулі, ніж за дротом концтабору»[324].
З призначенням Бандери на керівні посади ОУН стала значно радикальнішою та «ефективнішою». Зокрема, розширились масштаби масових пропагандистських кампаній та зросла кількість терактів. Проте подібне підвищення активності тільки певною мірою можна пояснити рішучістю Бандери, його лідерськими здібностями та силою характеру. Певним чином на ці процеси впливали інші фанатичні націоналісти молодого покоління, а також керівництво у вигнанні[325].
Не всі вбивства, організовані Бандерою, — як не всі деталі щодо його ролі в них — можуть бути з’ясованими (через брак необхідних документальних доказів). Також варто зважати на змовницький характер діяльності ОУН. Не викликає сумніву, що Бандера самостійно підбирав потенційних виконавців злочинів, зокрема проводив копітку підготовку деяких з них, а інколи й визначав особу майбутньої жертви[326]. Існують документальні свідчення того, що саме Бандера вмовив Мацейка вбити Перацького, а Лемика — радянського консула, і що саме Бандера наказав убити Бачинського та Івана Бабія. Бандера також наказав підготувати вбивства редактора Антона Крушельницького (іл.75), Генріка Юзевського, Владислава Коссобудзького (інспектора тюремної охорони у Львові), Станіслава Гадомського (куратора відділу освіти) та учня сьомого класу української гімназії Королишина. Проте жодне з цих убивств не здійснили (через їхню погану організацію)[327]. Бандера також наказав побити Стахіва, редактора українських газет «Праця» та «Рада». Оскільки цей план не дав очікуваних наслідків, він наказав підкласти до редакції газети вибуховий пристрій[328]. Крім того,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.