BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 29 30 31 ... 274
Перейти на сторінку:
Бандера особисто давав отруту тим членам ОУН, яким доручали скоїти вбивства та, відповідно, наказували вчинити самогубство на випадок арешту[329]. У тих ситуаціях, коли члени ОУН сумнівалися в потребі вбивати українців (зокрема і оунівців), Бандера виказував наполегливість, оскільки був певен, що українці, яких мали вбити, були «зрадниками» та «інформаторами»[330].

Разом з тим, аналізуючи роль Бандери, ми повинні пам’ятати, що він діяв у межах організації, отже, на його рішення впливали як керівники, так й інші члени ОУН. У своєму виступі на Львівському процесі Бандера заявив, що саме він, не порадившись з іншими керівниками, наказав убити Перацького, Юзевського та Коссобуцзького. Водночас, він заявив, що стосовно вбивств українців рішення брав на себе «революційний трибунал»[331]. За словами оунівця Малюци (іл.76), «деякі методи», до яких вдавалася Крайова екзекутива, непокоїли Коновальця, хоча ми не знаємо, чи це стосувалося вбивств польських політиків, чи українців, підозрюваних у «зраді»[332]. Прокурор Желенський дійшов висновку, що керівництво у вигнанні «спланувало та організувало» це вбивство для поліпшення фінансового становища організації[333]. Як джерело цієї інформації він процитував документ з архіву Сеника, який, на жаль, було втрачено у роки війни[334]. Висновок Желенського повністю або частково був пов’язаний з бажанням арештувати Коновальця та інших лідерів ОУН, які мешкали за межами Польщі (польська влада не могла дістатися до цих осіб без допомоги інших держав). Утім, імовірнішою версією здається те, що вбивство Перацького було сплановано як Крайовою екзекутивою, так і керівництвом у вигнанні, і що Бандері та Лебедю у цьому питанні належала провідна роль[335].

Багато хто з екстремістів потрапив до ОУН ще до того, як Бандера став головою Крайової екзекутиви, і, можливо, її радикалізацїї сприяв процес взаємовпливу між Бандерою й такими ревними націоналістами, як Шухевич, Ленкавський, Лебедь та Стецько. Всі вони прийшли до Крайової екзекутиви ОУН майже одночасно з Бандерою, а раніше перебували з ним у лавах ОВКУГ та СУНМ. Резонансні вбивства та пограбування банків відбувалися і до того, як Бандера посів керівну посаду. Наприклад, у серпні 1931-го Білас та Данилишин вбили Тадеуша Голувко. У березні 1932-го шурин Шухевича Березинський убив посадовця поліції Е. Чеховського[336].

Активність Крайової екзекутиви зросла саме тоді, коли Бандера керував відділом пропаганди (1931–1933) і був Крайовим Провідником ОУН (1933–1934). 1933р. у «Бюлетені Крайової екзекутиви ОУН на ЗУЗ» надруковано примітний коментар: «Акти терору супроти найвизначніших представників окупаційної влади — це приклад акцій, в яких їхній безпосередній ефект та політично-пропагандивний капітал, як їх наслідок, ми ставимо нарівні… Консеквентним тероризуванням ворога і спрямуванням уваги мас на безпосередню боротьбу створюється стан, який зближає хвилину остаточного зриву»[337].

Першою пропагандистською акцією, завдяки якій Крайовій ек-зекутиві вдалося привернути увагу людей, була жалоба за Біласом та Данилишиним (наприкінці грудня 1932-го та на початку 1933-го). Як пропагандист Бандера розумів, що імена загиблих сподвижників можуть слугувати могутніми символами, які зміцнять почуття помсти та колективну єдність. Ритуалізація пам’яті про загиблих націоналістів з перетворенням їх на героїв та мучеників — все це практикувалося й раніше. Головний внесок Бандери в цю та наступні кампанії полягав у тому, що він зумів ефективно мобілізувати весь пропагандистський апарат ОУН та донести до широких «українських мас» інформацію про загибель своїх сподвижників[338].

Ще одним видом специфічної пропагандистської діяльності було зведення символічних могил на честь полеглих солдатів, яке набуло значного поширення за керівництва Бандери. Ці акції, що стали важелем впливу Крайової екзекутиви на «селянські маси», організували восени 1933-го та навесні 1934-го[339]. Комеморації загиблих влаштовували й раніше, але тільки в місцях фактичного поховання. Після призначення Бандери Крайова екзекутива закликала «українські маси» зводити символічні могили навіть там, де не було поховано жодного полеглого бійця. Таким чином, українці отримали можливість ушановувати пам’ять своїх героїв у значно більшому ареалі[340].

Найчастіше такі символічні могили споруджували сільські мешканці, а згодом освячував священик. Пізніше, якщо пагорб не знищували, біля нього влаштовували поминальні служби та демонстрації або відзначали свята (1 листопада, Трійці тощо). Польська влада зазвичай знищувала такі могили, трактуючи їх як символи українського націоналізму і як непокору польській державі. Часом українці, озброєні переважно мотиками та вилами, ставали на захист цих споруд. Наприклад, 6–8 червня 1934 р. під час однієї з таких церемоній церковні дзвони сповістили мешканців с. Тростянець про приїзд поліції. Більше тисячі осіб миттєво прийшли до місця події, щоб захистити могильний пагорб від озброєних поліцейських. «Це українська земля!» — вигукували мешканці села[341].

Часто тамтешні жителі намагалися відновити знищені поліцією символічні пагорби, що призводило до численних зіткнень та жертв з обох сторін. У деяких районах Східної Галичини конфлікти навколо зведення могильних пагорбів мали ознаки громадянської війни. Українці прагнули помсти, а інколи перехоплювали ініціативу — вщент руйнували надгробки та могили польських солдатів і поліцейських[342].

Інша пропагандистська акція влітку 1933-го була пов’язана з протиалкогольною кампанією товариства «Відродження». Цим акціям ОУН, Крайову екзекутиву якої вже очолював Бандера, надала ідеологічного виміру, якого вони спочатку не мали[343]. Зокрема, оунівці закликали українців не купувати міцних напоїв і тютюну, тому що ці товари виробляла польська держава. Згідно з логікою ОУН, поляки пригноблювали українців, утримуючи монополію на виробництво алкоголю і тютюну. Під час цієї акції оунівці закликали українців публічно заявляти про відмову від міцних напоїв та цигарок. Тих, хто зловживав спиртним і таки його купував, — били. Корчми, які торгували горілчаними виробами, зносили, особливо ті, які належали євреям[344].

Водночас з антиалкогольною кампанією Крайова екзекутива організувала ще одну масову акцію — антишкільну кампанію, під час якої українських учнів закликали відмовитись від використання польської мови, знищувати символи польської держави (герби й портрети польських королів) та пропольські книги, а також бити вікна у шкільних будівлях. Демонстранти, крокуючи селами, скандували гасло «Геть з учителями-ляхами!». ОУН закликала учнів щоранку інформувати свого вчителя про те, що «на українських територіях українських учнів має вчити український учитель українською мовою, розповідаючи про Україну». Інші учні мали аплодувати цьому відповідним чином. В межах цієї кампанії ОУН випустила 92 тис. листівок та 9 тис. брошур, які розповсюдила переважно у школах. Частиною антишкільної акції був і замах на вбивство куратора відділу освіти Гадомського (за наказом Бандери, його здійснив оунівець Северин Мада)[345].

Акції у польських школах відбувалися і до того, особливо після реформування освіти 1924р., але, як і зведення символічних могил, до червня 1933-го вони не набули масового

1 ... 29 30 31 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"