Читати книгу - "Занурення в патерни проектування, Олександр Швець"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Фасад можна зробити Одинаком, оскільки зазвичай потрібен тільки один об’єкт-фасад.
Фасад схожий на Замісник тим, що замінює складну підсистему та може сам її ініціалізувати. Але, на відміну від Фасаду, Замісник має такий самий інтерфейс, що і його службовий об’єкт, завдяки чому їх можна взаємозаміняти.
Також відомий як: Пристосуванець, Кеш, FlyweightЛегковаговик — це структурний патерн проектування, що дає змогу вмістити більшу кількість об’єктів у відведеній оперативній пам’яті. Легковаговик заощаджує пам’ять, розподіляючи спільний стан об’єктів між собою, замість зберігання однакових даних у кожному об’єкті.
ПроблемаНа дозвіллі ви вирішили написати невелику гру, в якій гравці переміщуються по карті та стріляють один в одного. Фішкою гри повинна була стати реалістична система частинок. Кулі, снаряди, уламки від вибухів — все це повинно реалістично літати та гарно виглядати.
Гра відмінно працювала на вашому потужному комп’ютері, проте ваш друг повідомив, що гра починає гальмувати й вилітає через кілька хвилин після запуску. Передивившись логи, ви виявили, що гра вилітає через нестачу оперативної пам’яті. У вашого друга комп’ютер значно менше «прокачаний», тому проблема в нього й проявляється так швидко.
Дійсно, кожна частинка у грі представлена власним об’єктом, що має безліч даних. У певний момент, коли побоїще на екрані досягає кульмінації, оперативна пам’ять комп’ютера вже не може вмістити нові об’єкти частинок, і програма «вилітає».
РішенняЯкщо уважно подивитися на клас частинок, то можна помітити, що колір і спрайт займають найбільше пам’яті. Більше того, ці поля зберігаються в кожному об’єкті, хоча фактично їхні значення є однаковими для більшості частинок.
Інший стан об’єктів — координати, вектор руху й швидкість відрізняються для всіх частинок. Таким чином, ці поля можна розглядати як контекст, у якому використовується частинка, а колір і спрайт — це дані, що не змінюються в часі.
Незмінні дані об’єкта прийнято називати «внутрішнім станом». Всі інші дані — це «зовнішній стан».
Патерн Легковаговик пропонує не зберігати зовнішній стан у класі, а передавати його до тих чи інших методів через параметри. Таким чином, одні і ті самі об’єкти можна буде повторно використовувати в різних контекстах. Головна ж перевага в тому, що тепер знадобиться набагато менше об’єктів, адже вони тепер відрізнятимуться тільки внутрішнім станом, а він не має так багато варіацій.
У нашому прикладі з частинками достатньо буде залишити лише три об’єкти, що відрізняються спрайтами і кольором — для куль, снарядів та уламків. Нескладно здогадатися, що такі полегшені об’єкти називають легковаговиками 10.
Сховище зовнішнього стануАле куди переїде зовнішній стан? Адже хтось повинен його зберігати. Найчастіше його переміщують до контейнера, який керував об’єктами до застосування патерна.
В нашому випадку це був головний клас гри. Ви могли б додати до його класу поля-масиви для зберігання координат, векторів і швидкостей частинок. Крім цього, потрібен буде ще один масив для зберігання посилань на об’єкти-легковаговики, що відповідають тій чи іншій частинці.
Більш елегантним рішенням було б створити додатковий клас-контекст, який пов’язував би зовнішній стан з тим чи іншим легковаговиком. Це дозволить обійтися тільки одним полем-масивом у класі контейнера.
«Але стривайте, нам буде потрібно стільки ж цих об’єктів, скільки було на самому початку!» — скажете ви і будете праві! Але річ у тім, що об’єкти-контексти займають набагато менше місця, ніж початкові. Адже найважчі поля залишилися всередині легковаговика (вибачте за каламбур), і зараз ми будемо посилатися на ці об’єкти з контекстів, замість того, щоб повторно зберігати стан, що дублюється.
Незмінність ЛегковаговиківОскільки об’єкти легковаговиків будуть використані в різних контекстах, ви повинні бути впевненими в тому, що їхній стан неможливо змінити після створення. Весь внутрішній стан легковаговик повинен отримувати через параметри конструктора. Він не повинен мати сеттерів і публічних полів.
Фабрика ЛегковаговиківДля зручності роботи з легковаговиками і контекстами можна створити фабричний метод, що приймає в параметрах увесь внутрішній (іноді й зовнішній) стан бажаного об’єкта.
Найбільша користь цього методу в тому, щоб знаходити вже створених легковаговиків з таким самим внутрішнім станом, як потрібно. Якщо легковаговик знаходиться, його можна повторно використовувати. Якщо немає — просто створюємо новий.
Зазвичай цей метод додають до контейнера легковаговиків або створюють окремий клас-фабрику. Його навіть можна зробити статичним і розмістити в класі легковаговиків.
СтруктураВи завжди повинні пам’ятати про те, що легковаговик застосовується в програмі, яка має величезну кількість однакових об’єктів. Цих об’єктів повинно бути так багато, щоб вони не вміщалися в доступній оперативній пам’яті без додаткових хитрощів. Патерн розділяє дані цих об’єктів на дві частини — легковаговики та контексти.
Легковаговик містить стан, який повторювався в багатьох первинних об’єктах. Один і той самий легковаговик може використовуватись у зв’язці з безліччю контекстів. Стан, що зберігається тут, називається внутрішнім, а
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Занурення в патерни проектування, Олександр Швець», після закриття браузера.