Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Маршал Пілсудський видав наказ провести Перацького в останню путь з військовими почестями. До всенародної скорботної ходи, що у день поховання розпочалася о 12:00 на площі маршала Пілсудського, долучилося близько 100 тис. осіб.
18 червня 1934р. тіло Перацького перевезли з Варшави до містечка Новий Сонч (у Малопольщі), де мешкала родина Перацьких та де наступного дня його мали поховати. Для цієї поїздки підготували спеціальний «жалобний потяг», до складу якого входили: вагон, де розмістили труну, вагон з вінками та решта вісім вагонів — для родичів, представників органів влади та різноманітних організацій. Перед відбуттям потяга виступив із промовою прем’єр-міністр Козловський, який заявив, що вбивство Перацького «спаплюжило честь нашої країни, зганьбило наше почуття справедливості та суспільну мораль»[429].
«Жалобний потяг» вирушив з Варшави о 13:00. Дорогою до Нового Сонча він зупинявся на 10–30 хвилин у кожному з семи головних міст країни, що давало змогу місцевим делегаціям та громадянам вшановувати пам’ять загиблого міністра. По дорозі до потяга довелося приєднати ще один вагон, бо для нових вінків бракувало місця. Там, де поїзд не зупинявся, його зустрічали церковним передзвоном та обсипали квітами; якийсь час потяг супроводжували літаки. У Тарнові потяг оточили люди зі смолоскипами, а сільські дівчата, стоячи на колінах і простягаючи руки до неба, влаштували біля нього молебень[430].
Після трьох з половиною днів колективної жалоби похорон набув, як і обіцяв вождь та найповажніша людина у державі — маршал Пілсудський, дуже церемоніального змісту. Польське суспільство перебувало у вирі націоналістичних та патріотичних пристрастей і не помічало ідеологічного характеру процесу, який перетворював Перацького на героя та мученика. На панахиді в місті Новий Сонч єпископ Лісовський виголосив проповідь, під час якої члени уряду «старі, загартовані у боях солдати», що воювали за незалежність Польщі, плакали[431]. Труну з тілом Перацького встановили на гужовий візок та відвезли на цвинтар. Під час поховання Станіслав Кар, заступник маршала Сейму, як і багато інших промовців до нього, назвав Перацького відданим слугою Пілсудського («генія та вождя народу») й висловив сподівання на невідкладне покарання вбивці[432].
До політизованих жалобних карнавалів долучилися газети, радіостанції та міністерство освіти. Навіть якщо не всі вони робили це так екстенсивно, як Gazeta Polska, напівофіційне видання уряду санації, саме їхні зусилля вплинули на формування нового політичного міфу про відважного Перацького, який загинув за країну. Польське радіо, наприклад, скасувало багато запланованих програм, щоб транслювати жалобні церемонії з костелів у Варшаві, Новому Сончі та інших місць. В ефірі цієї радіостанції також докладно розповідали про маршрут «жалобного потяга» і транслювали програми, в яких обговорювали вбивство та резонанс, який вони спричинили[433]. Міністр освіти видав наказ про те, щоб у кожному шкільному класі обговоренню вбивства Перацького присвятили окремий урок[434]. Першу шпальту свого номера від 19 червня Gazeta Lwowska перетворила на величезний некролог (іл. 91)[435].
Колективна ідеологічна робота над новим політичним міфом увінчалася друком книги «Броніслав Перацький: бригадний генерал, міністр внутрішніх справ, депутат Сейму, солдат, державний діяч, людина», яку наприкінці 1934 р. підготував польський Інститут державно-творчої пропаганди[436]. Перацький, на думку авторів видання, був відданим слугою вітчизни та «вождя [Пілсудського], який звільнив Польщу від поневолення»[437]. Убивство та втеча вбивці, смерть Перацького у лікарні та втрата свідомості його матері під час звістки про смерть сина, співчуття, які надходили з усього світу та жалобні церемонії у всіх польських містах, похорони та жалобні промови різних політиків — усю цю хвилюючу та сумну інформацію подали у книзі у дусі агіографічного наративу[438].
У загальному контексті такої дуже стилізованої жалоби дві провідні українські газети II Речі Посполитої — «Діло» та «Новий час» — були помітно стриманішими та фактично дистанціювалися від колективного конструювання міфу. «Діло», разом із повідомленнями про реакцію на подію інших газет, обмежилося публікацією виключно інформаційних повідомлень (про вбивство та скорботні заходи)[439]. Видання також надрукувало співчуття Української парламентарної репрезентації та повідомило про масові арешти членів ОУН, що певною мірою відволікало читачів від жалоби[440].
Водночас газета «Діло» інформувала своїх читачів про судові процеси над членами ОУН, які відбувалися на місцевому рівні. Упродовж періоду скорботи та наступних місяців відбулися три такі судові розгляди. Оскільки ці процеси вважались політичними, їхнє висвітлення у пресі мало відповідний характер. На судовому засіданні у Тернополі чотирьох членів ОУН притягли до відповідальності за вбивство поліцейських та причетність до ОУН. Статтю у «Діло» на цю тему назвали «Великий політичний процес у Тернополі. За приналежність до ОУН і вбивство постерункового»[441]. На цьому процесі двох членів ОУН засудили до страти, один дістав довічне ув’язнення, одного виправдали та звільнили з-під варти[442].
Видання «Новий час» коментувало вбивство Перацького ще менш охоче, ніж «Діло». 16 червня 1934р., наступного дня після вбивства міністра, «Новий час» віддав першу шпальту висвітленню перебігу подій одного з місцевих судових процесів над членами ОУН і не повідомив про вбивство міністра[443]. Видання дотримувалося цієї політики і в двох наступних випусках. Насамперед, там друкували повідомлення про судові процеси над членами ОУН у Станіславові та Самборі, уникаючи будь-якої згадки про загибель Перацького[444]. «Новий час» оголосив про вбивство аж 20 червня 1934-го, тобто наступного дня після похорону Перацького, тоді ж газета надрукувала і рішення уряду створити концтабір для осіб, які становлять небезпеку для держави[445].
10 липня 1934-го, майже за місяць після вбивства, Gazeta Polska надрукувала інтерв’ю з міністром юстиції Чеславом Міхалковським, у якому він повідомив громадськість, що вбивство, за даними слідства, спланували та скоїли представники ОУН; трьох осіб, причетних до вбивства, заарештовано, але вбивцю не спіймали: він утік з Польщі, попри те що влада доклала усіх зусиль для його захоплення. Імен вбивці та заарештованих людей не розголошували[446]. Інтерв’ю позбавило сумнівів того, яка саме організація відповідальна за вбивство зразкового польського патріота, державного діяча, героя та мученика. На той час польське суспільство у такій мірі перевантажили інформацією щодо усіх деталей цього злочину, що воно відчувало певну втому від усіх таких показових заходів.
13 липня 1934-го, відразу після оголошення результатів розслідування, з короткою заявою, у якій засуджувалась терористична діяльність ОУН, виступило УНДО (звернувши
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.