Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тільки після вбивства директора української Львівської гімназії Івана Бабія, вчиненого 25 червня 1934 р., українські газети змінили свій спосіб висвітлення діяльності ОУН. Раніше бойовики ОУН двічі вдавалися до побиття Бабія: 11 та 23 листопада 1932р.[449] Вбивство вчителя було затьмарено ще однією смертю: молодий оунівець Михайло Цар, вбивця Бабія, усвідомивши неможливість втечі, вистрілив у себе та згодом помер у лікарні. Редактори «Нового часу», які ще кілька днів тому неохоче повідомляли своїм читачам про вбивство Перацького, на вбивство вчителя відреагували інакше: статтю «Жахливий атентат» надрукували на першій шпальті (згодом друком вийшла і низка інших статей на цю тему)[450].
Про вбивство Бабія та відчайдушне самогубство його вбивці також спішно повідомила газета «Діло»[451]. Цей злочин змусив «Діло» розкритикувати ОУН та засудити її політику. Невдовзі після вбивства анонімний журналіст «Діла» писав: «Його конфлікти з молоддю, як управителя філії акад. гімназії, громадянство трактувало, як трагічне непорозуміння… коли не можна відтягнути її [молодь] від підземелля, в якому зроджується братовбивчий злочин»[452]. 5 серпня, через десять днів після вбивства Бабія, на сторінках того ж видання цей злочин засудив голова ГКЦ митрополит Шептицький. Він назвав убивць Бабія «українськими терористами» та «ворогами [українського] народу»[453]. За іншим джерелом, у відповідь на вбивство Бабія Шептицький заявив: «Якщо хочете зрадливо вбивати тих, що противляться вашій роботі, прийдеться вам убивати всіх учителів і професорів, що працюють для української молоді, всіх батьків і матерей українських дітей…»[454] Вбивство Перацького, втім, не викликало з боку Шептицького такої реакції.
Відповідно до розкладу заходів, 19 жовтня о 19:00 труну з тілом Перацького перенесли до каплиці на старому цвинтарі. Недільного ранку 20 жовтня Франциск Лісовський (єпископ з Тарнополя) відслужив поминальну службу. Окрім членів родини Перацького, на службі були присутніми: 1-й полк підгальських стрільців, представники влади та різних організацій, а також місцеві мешканці. Після поминальної відправи труну з тілом Перацького в супроводі озброєних людей, які виконували військовий марш «Ми, перша бригада» (My, Pierwsza Brygada), розмістили у військовому мавзолеї. Цього ж дня в Новому Сончі заклали наріжний камінь під майбутній Дім стрільців (Dom strzelecki), названий на честь Перацького. Закладання першого каменя освятив єпископ Лісовський, а прем’єр-міністр Зиндрам-Косцялковський виступив на заході з урочистою промовою[455]. Через місяць розпочався тривалий судовий процес над членами ОУН — організаторами вбивства Перацького.
Варшава. Перший судовий процес над членами ОУН
Під час судового процесу, який тривав з 18 листопада 1935-го по 13 січня 1936-го, дванадцятьом членам ОУН висунули обвинувачення в організації та скоєнні вбивства Перацького (або у наданні допомоги вбивці під час втечі). Повний список обвинувачених виглядав так: Степан Бандера, Дарина Гнатківська, Ярослав Карпинець, Євген Качмарський, Микола Климишин, Микола Лебедь, Іван Малюца, Богдан Підгайний, Роман Мигаль, Ярослав Рак, Яків Чорній та Катерина Зарицька. Крім того, усім їм поставили за вину «активну участь в ОУН, що прагне відокремити від польської держави її південно-східні воєводства». Саме остання стаття обвинувачення робила процес політичним, втім влада, намагаючись «продемонструвати справедливість», не мала наміру влаштовувати показовий процес. З одного боку, прокурори ретельно розслідували цей злочин та скрупульозно інформували спільноту про результати. З іншого, влада продемонструвала, що має намір рішуче діяти проти окремих осіб чи груп, які ставлять під сумнів сам факт існування польської держави та намагаються відокремити від неї частину території[456].
Варшавському судовому процесу передувало розслідування, яке тривало близько року. Під час першого дізнання (16 червня 1934-го) Бандера заперечував свою причетність до ОУН. Слідчому, який хотів проводити допит польською мовою, він сказав, що знає польську, але відповідатиме тільки українською. Через «неможливість спілкування» допит відклали до 26 червня[457]. 12 листопада 1934-го Бандера знову відкидав свою належність до ОУН. Він також запевняв, що не знає ані Лебедя, ані людину, зображену на світлині Лебедя. 16 листопада 1934 р. Бандера сказав, що не тільки не є членом ОУН, але і не має з нею нічого спільного[458]. 10 січня 1935-го Бандера заперечував, що підозрював Бачинського в інформаторстві і що віддав наказ вбити його та позбутися тіла. Проте він погодився, що знав Бачинського по Академічному домі[459]. Під час того ж допиту Бандера заперечував і те, що він знав Лемика та наказав йому вбити радянського консула, і відкидав те, що знав Мацейка та наказав йому вбити Перацького[460]. Так само Бандера заперечував десятки інших злочинних дій[461].
Протоколи допитів Бандери, які тривали з 16 червня по 26 вересня 1934-го, втрачені. Відповідно до протоколу від 27 вересня Бандера заявив, що в період з 9:00 (6 серпня) до 20:00 (11 серпня) його допит тривав безперервно. Незважаючи на те, що він підписав протокол 7 серпня (близько 20:00), слідчі й далі його допитували ще чотири дні, не дозволяючи йому спати й навіть відпочивати. Вони заявили, що не зупиняться, аж допоки він не надасть їм потрібної інформації. У суботу (11 серпня), щоб нарешті зупинити допит, Бандера повідомив слідчим, що у понеділок (13 серпня) він надасть нові свідчення і зробить заяву для преси про свої погляди щодо ОУН. Допит призупинили, і Бандеру відвели до камери, звідки він відразу вигукнув до оунівців крізь відчинене вікно: «[Це] Бандера! Я свідчив [szc/]; поліція безупинно мене допитувала увесь день та ніч, й вимагає все більше свідчень. Мене допитували з понеділка по суботу, і наступного понеділка допит триватиме знову». У понеділок (13 серпня) Бандера сказав слідчим, що він не виконає своїх суботніх обіцянок, бо він їх дав тільки заради припинення допиту та інформування інших оунівців про методи його здійснення[462]. У мемуарах іншого заарештованого, оунівця Климишина, про незаконні методи допиту не згадується, але він, на відміну від Бандери, від самого початку слідства вирішив відмовитися від будь-яких заяв та не відповідати на жодні запитання[463].
Декілька інших ув’язнених членів ОУН, зокрема Отецько та Янів, послідовно, як Бандера, заперечували все, що тільки можливо було заперечувати. Роман Шухевич навіть заявив, що він «не погоджується з ідеологією ОУН, тому що вона не веде до мети»[464]. Проте у результаті допитів членів ОУН Івана Малюци,
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.