BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 274
Перейти на сторінку:
href="ch2-519.xhtml#id1610">[519]. Член ОУН Ярослав Спольський також натякнув, що під час допитів співробітники слідчих органів застосовували силу. Коли голова запитав, чому його доводи у суді різняться з тими, які він давав під час допитів, Спольський пояснив це тим, що під час допиту він зазнав побиття (від особи, яка проводила дізнання). Така заява викликала невдоволення прокурора Желенського, який зажадав дізнатися, чи є у Спольського якісь додаткові докази цього факту: хто, яким предметом його побив та по яких частинах тіла, і чому раніше він про це нікому не повідомив? Спольський не зміг дати правдоподібної відповіді на жодне з перелічених питань. Прокурор запевняв, що Спольський вирішив змінити свої свідчення, тому що боявся репресій з боку ОУН (за викриття інших обвинувачених). Пізніше, щоб з’ясувати усі обставини цього інциденту, Желенський звернувся до суду з проханням викликати Лючинського, начальника львівської в’язниці (відповідальність за побиття Спольський покладав саме на Лючинського)[520]. Наступного дня, 3 грудня 1935р., Лючинський постав перед судом та заявив, що не бив Спольського, а покарав його двома днями карцеру — за те, що той під час голодування видряпав своє ім’я на ложці. Спольський це підтвердив[521].

Ще більш дивний інцидент стався на тринадцятий день судового засідання. О 10:30 звинувачений Малюца, керівник організаційної референ-тури Крайової екзекутиви ОУН, піднявся та заявив, що через учорашні свідчення Спольського, а також через його, Малюци, власні сумніви (щодо його власної поведінки і щодо характеру діяльності ОУН), які оволоділи ним від самого початку судового процесу, він готовий свідчити польською мовою. Суд негайно випровадив інших звинувачених із зали засідань та заслухав Малюцу, який надав нові подробиці, ще ґрунтовніші, ніж ті, які до того виклав Мигаль (він розкрив нові імена низки членів ОУН). Ці факти збіглися зі свідченнями Мигаля та інформацією, яку під час розслідування надав Підгайний. Коли Малюца закінчив, адвокат Шлапак запитав його, чому він все-таки наважився давати свідчення. Малюца відповів: «Я сумнівався щодо метод діяльносте організації [ОУН]…Ми стріляли не тільки в поляків… я був проти стосування терору проти українців… вбивства директора Бабія і діячки ОУН Марії Ковалюківної [Ковалюк], про це я щойно дізнався…»[522] Тільки-но ОУН застосувала терор до близьких людей, Малюца, так само як і Мигаль, змінив до цього своє ставлення. Потім Малюца заявив, що в особистій розмові у Празі Коновалець поділився з ним своїми сумнівами щодо деяких методів, які використовував

Провідник Крайової екзекутиви ОУН. Це наштовхує на думку про те, що головними призвідниками терору проти побратимів-українців були Бандера та інші молоді представники Крайової екзекутиви[523].

У тринадцятий день суду сталася ще одна значуща подія. Інспектор Дугієлло розказав про невідомого інформатора, що надав важливу інформацію. Адвокат захисту Ганкевич попросив оприлюднити ім’я інформатора, щоб «примирити польський та український народи»[524]. Дугієлло відмовився розкрити це ім’я, бо подібна інформація була службовою таємницею. Коментар Ганкевича настільки обурив прокурора Желенського, що той виступив з короткою промовою політичного характеру, чого ретельно уникав до цієї миті: «Високий суд був свідком зазиву, з яким звертаюсь до оборони. Нехай до цієї справи пп. оборонці не мішають політичних елементів. Нехай не роздмухують цієї атмосфери. Це не процес проти українського громадянства. Ніхто ні на мить не може його так розуміти… Ми обвинувачуємо тут тільки названих людей і тільки названу організацію, що як це ми чули, від самого початку є нещастям українського громадянства»[525].

Чотирнадцятий день судового розгляду, 5 грудня 1935р., розпочався із зауваження голови, який розповів, що напередодні Карпинець, коли його виводили із суду, дозволив собі негідну поведінку стосовно конвоїра. Голова закликав усіх звинувачених поводитися належним чином та не змушувати його застосовувати особливі заходи безпеки. Потім він зачитав свідчення Малюци та запропонував іншим підсудним дати роз’яснення щодо них. Несподівано Бандера схопився на ноги та суворим тоном щось викрикнув українською, що, імовірно, було «страшним обвинуваченням до підсудного Малюци»[526]. Голова попросив його помовчати, але Бандера втратив контроль над собою та ставав усе більше роздратованим і схвильованим. Врешті-решт голова наказав охоронцям вивести обуреного Бандеру із судової зали, що зробили із застосуванням сили, оскільки Бандера цьому не підкорився. Голова оголосив перерву. Карпинець умить піднявся і голосно заговорив українською, внаслідок чого його також вивели із судової зали. Після цих інцидентів голова віддав наказ розсадити звинувачених на відстані один від одного та від адвокатів захисту, посадивши між ними поліцейських, як це було на початку судового процесу[527].

11 грудня 1935 р. знову пролунали звинувачення у застосуванні тортур. Свідок Ярослав Штойко, член ОУН, раніше засуджений до п’яти років ув’язнення, намагався відкликати свої попередні свідчення, запевняючи, що тривалі допити знесили його і що його фактично змусили зізнатися у тому, чого він ніколи не робив. Відповідаючи безпосередньо на цей закид та опосередковано на деякі попередні, прокурор Желенський сказав, що чим більше хтось обмовляє своїх однодумців і розкриває факти діяльності ОУН перед судом, тим більше ця людина вважає, що має право паплюжити весь процес та звинувачувати поліцію й навіть прокурора у тому, що вони його мордують і змушують давати свідчення під примусом[528].

Важко встановити, чи справді під час допитів до членів ОУН застосовували тортури. Представники ОУН використовували судові процеси з політичною метою й часто робили заяви, які мали привернути увагу суспільства. Заяви про катування, безумовно, належали до акцій цього штабу. Дехто зі звинувачених, які до того вже надали важливу інформацію про діяльність організації, пізніше, побоюючись можливих переслідувань з боку ОУН, заявив, що свідчив під тортурами. Мабуть, слідчі, які дістали наказ не порушувати закону та не чинити насильства стосовно підсудних, усе-таки допитували упродовж кількох днів без перерви як Бандеру, так і тих, хто згодом наполягав на спростуванні своїх свідчень. Це, безумовно, суперечило етиці допиту та було майже рівнозначне тор-турам[529].

Протягом усього судового процесу голова й особливо прокурор Желенський докладали зусиль, щоб запобігти пропагандистським вчинкам, які дозволяли собі обвинувачені та їхні адвокати, чим перетворювали судовий процес на політичний. Дещо іншу позицію мав другий прокурор Рудницький. 27 грудня 1935-го Рудницький виголосив тривалу промову та нагадав про недавню парламентську резолюцію щодо скасування смертної кари. Рудницький також торкнувся проблемних аспектів відносин поляків та українців, які проживають у II Речі Посполитій. Він дозволив собі порівняти сучасне становище українців зі становищем поляків у Російській імперії: «Однак існує величезна різниця між польським суспільством 1863 р. [часом Січневого повстання проти Російської імперії] та українським суспільством у

1 ... 42 43 44 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"