BooksUkraine.com » 📖 Публіцистика » Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі 📚 - Українською

Читати книгу - "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"

4
0
На сайті BooksUkraine.com ви знайдете великий вибір книг українською мовою різних жанрів - від класичних творів до сучасної літератури. "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ" автора Гжегож Россолінськи-Лібі. Жанр книги: 📖 Публіцистика. Зберігайте свої улюблені книги у власній бібліотеці, залишайте відгуки та знаходьте нових друзів-читачів. Реєструйтеся та насолоджуйтесь читанням на BooksUkraine.com!

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 43 44 45 ... 274
Перейти на сторінку:
1918-му і 1933-му. 1915р. лише жменька відставних російських піклувальників маєтків, кілька сотень полонізованих чиновників і різні символи російського панування залишалися тут [на території, на яку претендували поляки]. За кілька годин їх швидко прибрали з польських земель. Вони зникли — подібно до того, як вода стікає з гранітного каменю, не залишивши й сліду на польській землі. Однак ми [поляки] не можемо піти з територій, на які претендує ОУН, тому що ми не колонізатори, ми живемо на них 600 років. Навіть якщо польська армія та адміністрація підуть, польські селяни та освічені люди залишаться, як залишаться польський інтелектуальний та літературний внески. Я не маю на увазі, що українська культура не повинна розвиватися, але ця країна — країна польської культури, польського та українського населення… Якщо ми підемо і залишимо польське населення, воно перетвориться на національну меншину, хоча і значну, оскільки поляки складають на цих землях до 50 % населення. Ми знаємо заяви ОУН: процвітання і життя одного народу залежить від руйнування і смерті іншого. Але ми не можемо покинути у біді таку велику кількість польських родин, ми не відмовимося від турботи про них»[530].

Рудницький навів дуже показові аргументи про те, чому польська держава не повинна відмовлятися від Волині і Східної Галичини. Крім питань національної гідності й культурного внеску Польщі, він також згадав про страх людей перед ОУН. Під кінець промови Рудницький охарактеризував діячів ОУН як психічно хворих: «І ми розуміємо, що мислення цих людей хворе, і саме тому, що воно хворе, ми і перебуваємо сьогодні в залі суду. Хворий розум має бути вилікуваний у божевільні. Для хворого мислення у нас немає іншої допомоги, крім законного покарання. Я відчуваю полегшення у своїй душі тому, що, завдяки люб’язності й шляхетності мого народу, над цим процесом більше не витає привид шибениці. Це правильно, що польський народ помилував цих людей ще до того, як було винесено остаточне рішення. Вирок повинен бути і буде дуже суворим»[531].

За промовою Рудницького почалася триденна та досить полемічна промова Желенського, більш аналітична, ніж політична. Желенський перерахував усі злочинні діяння ОУН. Він стверджував, що Бандера був найбільше за всіх відповідальним за злочини, як голова Крайової екзекутиви: «Все це справа рук Бандери»[532]. Назвавши Бандеру «двад-цятитрирічною напів дитиною… що є близько якоїсь патольогії»[533], він також стверджував, що Бандера «керував усіма обвинуваченими аж до моменту, коли вони опинилися у в’язниці, де він давав розпорядження, видряпуючи для них накази на ложках і банках»[534]. Він також додав, що «це не тільки лідер [Провідник], а й один із головних винуватців убивства Перацького; саме він зібрав воєдино всю організацію і сприяв тому, щоб вона злагоджено працювала і досягала своєї мети»[535].

Потім Желенський охарактеризував інших обвинувачених і пояснив їхню провину. Він також розповів про осіб, яких не було в залі суду, але вони, як і обвинувачені, були причетні до вбивства Перацького та інших терактів: «Тут, на лаві підсудних, ще є місце для інших людей. Я не бачу тут ані Анни Чемеринської, ані Федини, ані Ярослава Барановського, ані Сеника, ані Ярого, ані Коновальця. Де ви, генерали організації, в той час, коли судять ваших солдатів, у той момент, коли винні у замаху на міністра Перацького сидять на лаві підсудних? Вони були, є і залишаються в безпечному місці. У нас в Польщі немає заочного вироку, але ми можемо встановити провину заочно… Попри те, що ми не будемо виносити їм вироку, ми судитимемо їх, бо ми не можемо залишити їх безкарними, оскільки будемо несправедливі не тільки до них, а й до тих, хто перебуває на лаві підсудних»[536].

Щодо співпраці Литви з ОУН Желенський зазначив: хоча Литва є маленькою і бідною країною, яка навіть не може дозволити собі мати представника в Лізі Націй у Женеві, вона перераховує ОУН близько 1 тис. доларів на місяць[537]. Така заява давала зрозуміти, що хоча Литва і не підтримувала терористичні організації своєї країни, проте вона фінінсувала іноземні, ті, які борються з їхнім спільним ворогом — II Річчю Посполитою. Вільнюс, який Литва оголосила своєю столицею, включили до складу Польщі 1922р., як і Львів. Желенський попередив, що всі країни світу повинні бути обережні з литовськими паспортами, тому що Литва випускає документи-підробки, які використовують для організації злочинів. Нарешті він підкреслив: Литва підтримувала ОУН не тільки до, а й після вбивства Перацького[538].

Зрештою, Желенський охарактеризував ОУН як «компанію», яка вбивала, щоб заробляти гроші. Він підкреслив, що вбивства і шпигунство на користь інших країн є основними джерелами доходу ОУН. Крім того, за литовськими паспортами оунівці відвідували Півн. Америку та намагалися, під виглядом патріотичних вчинків, «продавати» свої вбивства українській діаспорі. Желенський стверджував, що, відповідно до листа Коновальця Сенику, який було знайдено в архіві Сеника, Коновалець вирішив убити Перацького, тому що ОУН була близька до «банкрутства», тобто це вбивство було необхідним «не тільки для демонстрації сили організації, а й для збільшення її фінансового капіталу». Желенський зазначив, що такий мотив є «найнижчою точкою неподобства»[539]. Насамкінець прокурор попросив суддів винести вердикт, за яким Чорній, Зарицька і Рак будуть засуджені мінімум на десять років, а Климишин і Підгайний — до довічного ув’язнення. Хоча 2 січня 1936-го парламент заборонив смертну кару, прокурор попросив засудити Бандеру, Лебедя і Карпинця до смертної кари, тому що, за його словами, це «вирок, якого польська держава наполегливо вимагає від вас»[540].

Кореспондент газети «Новий час» сприйняв промову Желенського як «прояв агресивності стосовно до адвокатів захисту, обвинувачених та деяких свідків під арештом»[541]. Це зауваження може стосуватися, зокрема, і того факту, що Желенський продемонстрував суду такі унікальні документи, як-от лист із конфіскованого архіву Сеника, в якому Бандера (в липні 1933 р.) дорікнув члену ОУН Горбовому, його адвокатові на Варшавському процесі, за нехтування «організаційною роботою»[542]. Кореспондент також відзначив, що під час виступу, з метою додаткової виразності, Желенський застосовував різні інтонації та жести. Підсудні слухали його уважно, особливо коли він показував на них пальцем[543].

Адвокат Бандери Горбовий, якому дали слово після чотириденних виступів обвинувачення, почав свій виступ із зауваження, що такі злочини, як убивство Перацького, «завжди розглядалися як політичні злочини, а не як звичайні злочини. Теоретично, політичний злочин — це спроба внести незаконні зміни в соціальні відносини і правову систему, які зараз існують… у разі успішної

1 ... 43 44 45 ... 274
Перейти на сторінку:

!Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Життя Степана Бандери: тероризм, фашизм, геноцид, культ, Гжегож Россолінськи-Лібі"