Читати книгу - "Особисті кордони. Керівництво зі спокійного життя без травм і комплексів, Надра Гловер Тавваб"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Проглядайте соцмережі лише у відведений для цього час.
Видаліть усі додатки соцмереж зі смартфона та користуйтеся ними лише з комп’ютера.
ТЕХНОЛОГІЇ — це частина нашого життя, і наша залежність від них лише зростатиме. Проте саме ви визначаєте, як саме ними користуватиметеся. Проблема не в технологіях. Проблема не в соцмережах. Значення має лише те, як саме люди використовують їх та споживають контент. Ви опанували цифрові технології, коли знайшли спосіб використовувати їх корисним для себе чином. Відповідальне користування технологіями вимагає встановлення певних меж прийнятного в тому, як саме ви ними користуєтеся.
Додаткові поради:
• Обмежте доступ до технологій, не тримаючи багато зарядних пристроїв у різних місцях.
• Дозвольте смартфону розрядитися. Використайте час, поки телефон заряджається, щоб відпочити від нього.
• Використовуйте додатки відстежування екрана на смартфоні, щоб розуміти, як саме ви ним користуєтеся.
• Видаліть не надто потрібні вам додатки. Будь-який додаток, яким ви не користувалися протягом місяця, вам не потрібний.
• Вимкніть сповіщення. Їхній звук спонукає вас взяти смартфон до рук.
• Сформулюйте правила користування смартфоном. Почніть з досить великого обсягу часу на цифрові технології і поступово зменшуйте його щотижня, аж доки вас не влаштовуватиме час, який ви витрачаєте на смартфон.
• Видаліть з друзів у соцмережах людей, які насправді не є вашими друзями.
• Відпишіться від людей у соцмережах, чий контент викликає у вас погані почуття стосовно себе.
Вправа
Для виконання цієї вправи запишіть відповіді у щоденник або на окремому аркуші.
• Скільки годин ви витрачаєте на користування цифровими технологіями?
• Скільки годин ви хотіли б витрачати на користування цифровими технологіями?
• Які саме дії в соцмережах та яке користування комп’ютерними іграми ви хотіли б обмежити?
• Коли ви помічаєте, що мимоволі звернулися до цифрових технологій, що ви відчуваєте?
• Які здорові звички ви хотіли б сформувати замість споживання контенту цифрових технологій?
19 «Радість втрачених можливостей» (joy of missing out, JOMO) — підхід у психології, спрямований на подолання так званого «синдрому втрачених можливостей» (fear of missing out, FOMO), психологічного розладу, для якого характерний панічний страх пропустити щось важливе.
20 «Indistractable: How to Control Your Attention and Choose Your Life», українською мовою книгу не перекладали.
Розділ 15. То що тепер?
Від особистих кордонів залежить ваше щастя
Я вперше звернулася до психотерапевта під час навчання в магістратурі. Як і більшість клієнтів, я прийшла у психотерапію з такими проблемами, як напруга у стосунках, тривожність та баланс роботи й особистого життя. Я й гадки не мала, як назвати сукупність проблем у моїх стосунках з іншими людьми, лише знала, що люди постійно намагаються змусити мене погано почуватися та викликають у мене почуття провини за встановлення особистих кордонів: «Я більше не можу позичати тобі гроші», «Якщо ти взяв у мене автівку, поверни її з повним баком», «Я не можу посидіти з твоєю дитиною, бо мені потрібно йти в університет». Я повсякчас відчувала роздратування та обурення через те, що люди в моєму житті завжди про щось просили та ніколи не хотіли мені допомагати.
Після декількох сеансів психотерапевт тактовно запропонував мені прочитати книгу «Особисті кордони: де закінчуєшся Ти та починаюся Я» Енн Кетрін21. Завдяки допомозі психотерапевта та цій книзі я почала почуватися краще, коли відмовляла людям або просила про щось, що було потрібно саме мені.
Залежно від того, до кого саме звертаюся по допомогу, я й досі іноді почуваюся ніяково, коли мушу когось про щось попросити. А втім, все одно це роблю, адже загалом я краще почуваюся, коли відчуваю здорові особисті кордони у стосунках. Краще перетерпіти неприємні емоції, які швидко минуться, ніж постійно відчувати обурення та розчарування.
У здорових стосунках цілком нормально, раціонально та безпечно говорити про власні межі прийнятного. Утім, це працює в обидва боки. У вас є особисті кордони — але вони є і в іншої людини. Наприклад, ваш керівник вважає неприйнятним, якщо хтось приходить на наради пізніше, ніж за п’ять хвилин до початку, а ви вважаєте неприйнятною роботу у вихідні дні. Повага до меж прийнятного інших людей — чудовий спосіб викликати повагу до власних особистих кордонів.
Коли хтось намагається встановити з вами нову межу прийнятного, наприклад, «Я хочу, щоб ти відкладав / відкладала телефон убік, коли ми обідаємо», найкраще, що ви можете зробити, це підтримати цю людину та дотримуватись її прохання. Ви можете сказати: «Зрозуміло. Я відкладу телефон». І потім повсякчас стежити за тим, щоб не брати телефон до рук.
Прочитавши цю книгу, ви розумієте, що коли хтось встановлює межу прийнятного, вона має допомогти цій людині почуватися в безпеці, бути щасливою та впевненою у цих стосунках. Не
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Особисті кордони. Керівництво зі спокійного життя без травм і комплексів, Надра Гловер Тавваб», після закриття браузера.